PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Szukanie nowych znaczeń

Szukanie nowych znaczeń
„Wędrówki z Günterem Grassem"
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot, Wydawca

„Siedmioro autorów przewodnika” – czytamy w tekście wprowadzającym do tej książki – „gdańskich grassoznawców i członków Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku, wytyczyło dziewięć wędrówek inspirowanych twórczością noblisty, zapraszając do wspólnego odczytywania przestrzeni Miasta inspirowanego opowieściami Grassa. A Grassa opowieść zawiera onieśmielającą dawkę wiedzy, epickiego rozmachu i wizji. Gdańsko-kaszubsko-pomorskie powieści noblisty można traktować jako bedeker po Mieście i jego historii, której kolejne warstwy narrator odsłania przed czytelnikiem. […] Artysta patrzył z ukosa na polsko-niemiecki splot kulturowy i wskazywał przestrzenie antagonizmów i konfliktów, ale też przestrzenie wzajemnego przenikania. Jego powieści penetrują krajobraz kulturowy, dopisując do znanych miejsc kolejną warstwę znaczeń”.

„Wytyczone w przewodniku szlaki” – piszą jeszcze Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk i Marta Turska – „prowadzą nie tylko po miejscach, w których pisarz zlokalizował akcję swoich powieści i ich bohaterów. Celem naszych wędrówek było zaproponowanie nowego spojrzenia na Miasto, wykraczającego poza dotychczasowe odczytywanie krajobrazu kulturowego Gdańska przez pryzmat twórczości Grassa. Trasy odsłaniają więc strategie pisarskie, pokazują, jak twórczo pisarz wykorzystał elementy krajobrazu kulturowego Miasta, jakie nowe znaczenia nadawał miejscom, postaciom i wydarzeniom w swoim micie Gdańska i regionu. Przewodnik wskazuje także, jak opowieść Grassa rezonowała i rezonuje w pejzażu gdańskiej kultury i miejskiej przestrzeni”.

***

„Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta. Przewodnik”, pod redakcją Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk i Marty Turskiej, Instytut Kaszubski, Gdańsk 2022.

Spis treści: O sile sprawczej literackiego mitu (Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk i Marta Turska); 1. Konwersacje-Inspiracje-Kontrowersje: Śladami chłopięcych inicjacji (Mirosław Ossowski), Polscy pisarze z Gdańska a Günter Grass (Andrzej Mestwin Fac), Günter Grass a „Solidarność”. Spacerem po Stoczni Gdańskiej (Marion Brandt); 2. Kulturowe interwencje i prowokacje: Żydowska przeszłość Miasta a Günter Grass (Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk), Kuchnia Pana Grassa. O głodzie, jedzeniu, gotowaniu i Gdańsku (Marta Turska), Grass a/i Kaszubi. Literackim szlakiem po Kaszubach (Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk); 3. Dialogi intermedialne: Günter Grass w dialogu z zabytkową architekturą Głównego i Starego Miasta (Anna Kowalewska-Mróz), Malarstwo, rzeźba i grafika gdańska w prozie Güntera Grassa (Anna Kowalewska-Mróz), O interwencjach i realizacjach artystycznych inspirowanych twórczością Güntera Grassa w przestrzeni publicznej Gdańska (Marta Wróblewska).