W tym tomie albumu „Wrzeszcz na dawnej pocztówce” obejrzeć można prawie sto kolejnych widoków tej dzielnicy, wśród nich są ujęcia rzadko spotykane a nawet unikalne.
Jan Daniluk i Jarosław Wasielewski wyjaśniają we wstępie: „Tym razem naszą wędrówkę rozpoczynamy od strony Brentau (Brętowo), by poprzez drogę mirachowską (Mirchauerweg, dziś ul. Partyzantów) i jej sąsiedztwo dotrzeć do centrum Wrzeszcza. Następnie kluczymy urokliwymi uliczkami w sąsiedztwie Lutherkirche (dziś kościół pw. św. Piotra i Pawła) i zaglądamy na Johannisberg (Góra Jana) do działającej tam przez wiele lat restauracji Zinglera, aby obejrzeć Wrzeszcz z niedostępnej dziś zwykłym mieszkańcom perspektywy. W dalszej kolejności oglądamy luksusowe wille przy Jäschkentaler Weg (ul. Jaśkowa Dolina), wznoszone tu przez ówczesnych gdańskich milionerów, szukających wytchnienia od zatłoczonego historycznego śródmieścia. Dopiero wtedy wkraczamy na Festynową Łąkę i między parkowe drzewa [chodzi o Park Jaśkowej Doliny]. Na koniec zaś wypuszczamy się w kierunku wzgórz morenowych i wsi Pietzkendorf (Piecki)”.
***
Jan Daniluk, Jarosław Wasielewski „Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi”, współpraca Krzysztof Grynder, Wydawnictwo „Oskar”, koedycja Wydawnictwo „Region” Jarosław Ellwart, Gdańsk 2019.