„Bodźcem do powstania niniejszego zbioru” – przypomina na okładce wydawca – „był konkurs na wspomnienia o Wyższej Szkole Pedagogicznej, Wyższej Szkole Ekonomicznej i Uniwersytecie Gdańskim oraz planowana na marzec 2020 r. konferencja »Uniwersytet Gdański i jego historia« (nie odbyła się w tym terminie ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19). Nadesłane teksty zawierają wspomnienia i wywiady z absolwentami oraz pracownikami tych trzech uczelni oraz prezentują poszczególne jednostki UG”.
W wydanym tomie znalazły się artykuły o charakterze popularnonaukowym, wspomnienia i wywiady, w kolejnym znajdą się teksty opatrzone aparatem naukowym. „Autorami tekstów są nie tylko doświadczeni badacze, przedstawiciele władz poszczególnych jednostek, ale także m.in. młodzi naukowcy, dawni studenci i pracownicy. Otwarta koncepcja publikacji ma zachęcić przedstawicieli różnych grup, bez względu na ich wiek czy status w hierarchii akademickiej, do udziału w tworzeniu kolejnych tomów cyklu, a jedynym wymogiem stawianym autorom jest obecność Uniwersytetu Gdańskiego na kartach ich tekstów”.
„W przedstawionej publikacji” – pisze we wstępie redaktor tomu Dominik Bień – „zebrano artykuły charakteryzujące się większą swobodą edytorską oraz wspomnienia i wywiady z absolwentami i pracownikami UG. Autorzy tekstów reprezentują większość wydziałów naszej Alma Mater. Wśród nich znaleźli się zarówno humaniści, przedstawiciele nauk społecznych, jak i nauk ścisłych. W wielu przypadkach opowiadają oni niezwykle interesujące historie dotyczące m.in. władz wydziałów, instytutów, katedr i zakładów. Część z nich za kilka lat mogłaby się okazać trudna, a nawet niemożliwa do odtworzenia. Zdecydowana większość artykułów została napisana przez autorów, którzy ukończyli studia kilkadziesiąt lat temu, stąd perspektywa pozwala w ich przypadku na szersze wnioski i bardziej całościowe zarysowanie obrazu ich wspomnień”.
***
„Uniwersytet Gdański struktury, postacie, wydarzenia”, tom 1, pod redakcją Dominika Bienia, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2021.
Spis treści: Zamiast wstępu. Pytania o pamięć (Dominik Bień); Wydział Biologii UG – geneza i współczesność (Opracowanie: Andrzej Borman); Jubileusz 30-lecia Wydziału Chemii UG, 75-lecia gdańskiej chemii uniwersyteckiej (Jerzy Błażejowski); Instytut Geografii na Uniwersytecie Gdańskim (Andrzej Wyszkowski); Początki Psychologii w Gdańsku. Psychologia w strukturach organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego (Karolina Żuk-Wieczorkiewicz, Małgorzata Lipowska); Ile pamiętam z moich lat studenckich 1963–1969 – fragmenty (Regina Waleron); Przeminęło i se uż ne vrati (Piotr Kuropatwiński); Moje wspomnienia związane z gdańskimi uczelniami – WSP i UG (Jerzy Błaszkowski); Rzecz o Profesorze Adamie Karpińskim, czyli ślady Mistrza w duchowości Ucznia (Gracjan Cimek); Praktyk, który obroni doktorat, to na uczelni ewenement – rozmowa z Teresą Szarek (Maciej Ciemny); Z partyzantki do księgowości – rozmowa z Władysławem Szarkiem (Maciej Ciemny); I szło się w Tatry z kanapką; (Maciej Ciemny); Dominował po prostu rock – rozmowa z Krzysztofem Piekarskim (Maciej Ciemny); Moje związki z Wyższą Szkołą Pedagogiczną i Uniwersytetem Gdańskim w latach 1967–1972 (Janusz Burza); Wspomnienia profesorów Wydziału Filologicznego UG (Zebranie i opracowanie: Anna Malcer-Zakrzacka).