PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Przybliżanie Heweliusza

Przybliżanie Heweliusza
Chantal Grell „Jan Heweliusz i dwór francuski”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Heweliusz
Heweliusz
brak autora

Publikacja ta wiąże się z wielotomową edycją korespondencji Jana Heweliusza, edycją prowadzoną w ramach międzynarodowego projektu wspieranego przez Académie Internationale d’Histoire des Sciences oraz Union Académique Internationale (z Polski uczestniczy zespół afiliowany przy Instytucie Historii Nauki PAN). Prace te koordynuje profesor Chantal Grell z uniwersytetu w Wersalu.

Jan Heweliusz cieszył się uznaniem w XVII-wiecznej Europie, o czym świadczyć może fakt, że jednym z jego mecenasów „był król Francji: gdańszczanin ośmiokrotnie znalazł się na liście obcokrajowców, którym Ludwik XIV wypłacał subsydia. Całą gamę starań, które przygotowywały, towarzyszyły i uzasadniały przyznanie tych subsydiów, obrazują 123 listy, wymienione w latach 1654-1685 między Gdańskiem a Francją” (znajdują się one w Bibliotece Obserwatorium w Paryżu).

Profesor Grell przedstawia w książce syntezę badań nad listami Heweliusza, które są wynikiem dociekliwych analiz tej korespondencji.

***

Chantal Grell „Jan Heweliusz i dwór francuski”, Bibliotheca Heveliana t. III, Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN, PAN Biblioteka Gdańska, Wydawnictwo Aspra-JR, Warszawa-Gdańsk 2020.

Spis treści: Wprowadzenie do wydania polskiego; Wstęp; Część I – Korespondencja z biegiem lat – R. 1. Lata 1654-1657: zawiedzione nadzieje, R. 2. Lata 1663-1675: Dłużnik Chapelaina i Colberta, R. 3. Lata 1678-1685: trudności i ruina; Część II – Ceny i koszty – R. 1. Koszt gratyfikacji, R. 2. Podziękowania i księgi, R. 3. Kłopoty z dedykacjami; Zakończenie; Aneks 1 Korespondencja Heweliusza z dworem francuskim – wykaz zachowanych listów; Aneks 2 Korespondencja z Fabianem Gustmeyerem – wykaz zachowanych listów; Bibliografia; Indeks nazwisk.