Antoni Pawlak przez dekadę współpracował z Pawłem Adamowiczem jako jego rzecznik prasowy. To długo, wystarczająco długo, aby kogoś polubić albo znielubić. Pawlak i Adamowicz polubili się, pracowali dla Gdańska, rozmawiali o Gdańsku, ale chcieli i potrafili rozmawiać także na wiele innych tematów, o których Pawlak pisze z życzliwą otwartością.
„Książka Antoniego Pawlaka” – zaznacza wydawca – „to unikatowa opowieść o wieloletniej, a przy tym owocnej współpracy dwóch mężczyzn, z których to ten wyraźnie młodszy (Adamowicz) był szefem starszego (Pawlak). Czy w takiej nieoczywistej zawodowej relacji można ocalić koleżeństwo i przyjaźń? Historia opisana przez Pawlaka pokazuje, że można, i dlatego jest to historia bardzo budująca.
A jednocześnie autor »Pustego gabinetu« lojalnie ostrzega: »To nie jest biografia prezydenta Gdańska. To nie jest spis jego dokonań, zaniechań i błędów. To nie jest próba stworzenia zobiektywizowanego portretu Pawła Adamowicza. To nie jest hagiografia. To nie jest panegiryk na cześć«”.
„W książce wplecione są liczne fragmenty z bloga Pawła Adamowicza, które razem z kilkudziesięcioma fotografiami autorstwa Piotra Połoczańskiego ubogacają narrację Autora, a zamykają ją fragmenty przywołujące tragiczne dni 13 i 14 stycznia 2019 roku. Zabójstwo Pawła Adamowicza jest dla Pawlaka historią nieuleczoną, niezabliźnioną i ciągle bolesną”.
***
Antoni Pawlak „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”, Wydawnictwo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Gdańsk 2024.
Spis treści: Portret niekompletny; Randka w ciemno; Pierwsze ostrzeżenie; Wszystko dla Gdańska; Drugie ostrzeżenie; Rzecznik odchodzi, rzecznik przychodzi; Co zrobić z Grassem?; Bój się bloga (1); Lenin, Jezus i kampanie wyborcze; Bój się bloga (2); Ci nieznośni dziennikarze; Bój się bloga (3); Nieśmiały marzyciel; Bój się błoga (4); Ojciec dyrektor; Urbi et orbi; Bój się bloga (5); Berlin u stóp; Okruchy (1); Szok smoleński; Bój się błoga (6); Ksiądz prałat i ministranci; Bój się bloga (7); Okruchy (2); Bój się bloga (8); Nowy festiwal; Bój się bloga (9); Nienawiść; Bój się bloga (10); Od powietrza, Głodzia i wojny; Pojednanie z beatyfikacją w tle; Bój się błoga (11); Okruchy (3); Bój się błoga (12); Konferencje prasowe; Bój się błoga (13); Napiszcie moją książkę; Bój się błoga (14); Prezydent komentuje; Bój się błoga (15); Nikt nie jest doskonały; Bój się błoga (16); Biznes i koloratka; Rzecznik i poezja; Bój się błoga (17); Dzieli nas piłka; Bój się błoga (18); A może zmienić portal?; Drażliwy radny; Kto cię zastąpi?; Rzecznik odchodzi; Dzień ostatni; Pusty gabinet; Kwiaty dla prezydenta; Rozmowa z umarłym.