PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Propaganda końca wojny

Propaganda końca wojny
Tomasz Gliniecki „Gdańsk ‘45. Propaganda”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

Książka ukazuje, czytamy w nocie od wydawcy, w jaki sposób politycznie sterowano obrazem walk Armii Czerwonej z niemieckim Wehrmachtem na Pomorzu, walk, które prowadzone były w ramach operacji wschodniopomorskiej, a szczególnie podczas walk o Gdańsk w marcu 1945 roku. „Autor szeroko omawia działania celowo wykrzywiające postrzeganie wojny przez żołnierzy. Wykorzystując przy tym materiały zgromadzone w rosyjskich archiwach wojskowych, do jakich miał dostęp przed 2014 r. (…) Tworzy w ten sposób podstawy do skutecznej demitologizacji powojennej opowieści o »wyzwoleniu« wschodniego Pomorza przez czerwonoarmistów”.

***

Tomasz Gliniecki „Gdańsk ‘45. Propaganda. Opanowanie Pomorza Gdańskiego przez Armię Czerwoną”, Księży Młyn Muzeum Stutthof i Wydawnictwo Region, Łódź-Gdynia-Sztutowo 2024.

Spis treści: Wstęp; Sowiecka doktryna propagandowa wobec wojny z Niemcami: Przygotowania do wojny, Wolta w obliczu konfliktu, Przemiany od obrony do ofensywy, Apogeum zemsty i powrót internacjonalizmu; Narzędzia propagandowe stosowane wobec wojska: Powszechność prasy, broszur i druków ulotnych, Nowinki techniczne – obraz i dźwięk, Funkcjonowanie struktur indoktrynacyjnych frontu, Gazeta „Frontowaja Prawda”; Operacja wschodniopomorska w raportach Sowinformbiura: Działania wstępne, Atak rozcinający, Osiągnięcie strefy podmiejskiej, Walki na podejściach, Atak na miasta; Opanowanie Gdańska na łamach gazety „Krasnaja Zwiezda”: Propaganda w centralnej gazecie wojskowej, Struktura gazety w latach 1941-1945, Zarządzenia władz, Komunikaty informacyjne, Korespondencje z frontu, Ilustracje, Informacje o Polsce, Inne działania propagandowe; Zdobycie Sopotu, Gdyni i Gdańska w korespondencjach dla gazety „Prawda”: Korespondenci wojenni gazety „Prawda”, Korespondencje na podejściach do Gdańska, Między Gdynią i Gdańskiem, Dzień w Sopocie, Pod Gdańskiem, Gdynia, Bitwa o Gdańsk; Opisy walk o Gdańsk w innych tytułach prasy codziennej: „Komsomolskaja Prawda”, „Izwiestia”, „Stalinskij Sokoł”; Fotokorespondenci nad Bałtykiem: Z aparatami w ruinach miast, Zdjęcia wykonane po walkach; Zdobycie Gdańska w kronikach filmowych i radiu: Rola filmu w propagandzie wojennej, Grupa filmowa 2. Frontu Białoruskiego, Film „Na Pomorzu”, Komunikaty radiowe; Opisy walk w ulotkach i tekstach gazety dywizyjnej: Przygotowanie do starć w miastach, Relacje z walk ulicznych, Bohaterowie i kłopoty z dyscypliną; Kreowanie gdańskiego mitu wojennego: Polskie flagi nad Gdańskiem, Mitologizacja w dokumentacji nagrodowej; Zakończenie; Streszczenie; Wykaz skrótów; Bibliografia;  Indeks osobowy; Indeks nazw miejscowych.