Publikacja koncentruje się wokół tematów życia codziennego w Gdańsku w latach powojennych, do roku 1989. Zamieszczone w niej referaty są pokłosiem konferencji naukowej, która odbyła się w 2009 roku w Dworze Artusa.
Zakres tematyczny referatów (jak to możemy zobaczyć w spisie treści) był szeroki, od powojennej weryfikacji „narodowościowo-prawnej” i pokazania „obrazu powojennego Gdańska w relacjach obcokrajowców”, po organizację życia religijnego i przypomnienie „powrotu nauczania religii do szkół w 1956 roku”.
Konferencja w Dworze Artusa i związana z nią publikacja miały też na celu formułowanie celów badawczych i programowych, które zostały podjęte w pracach nad kolejnymi tomami „Historii Gdańska”, obejmującymi lata 1945-1990.
***
„Szkice z życia codziennego w Gdańsku w latach 1945-1989”, pod redakcją Grzegorza Berendta i Edmunda Kizika, Instytut Pamięci Narodowej KŚZpNP Oddział w Gdańsku, Gdańsk 2012.
Spis treści: Grzegorz Berendt, Edmund Kizik – Od redaktorów tomu; Sylwia Bykowska – Polska ludność rodzima województwa gdańskiego na łamach „Dziennika Bałtyckiego” w latach 1945-1947; Edmund Kizik – Obraz powojennego Gdańska w relacjach obcokrajowców. Rekonesans badawczy; Marta Szagżdowicz – Obchody Narodowego Święta Odrodzenia Polski w Trójmieście w latach 1945-1956. Szkic zagadnienia; Piotr Perkowski – Obyczajowość w gdańskich zakładach pracy w świetle donosów z lat 1950-1970; Monika Gutowska – „Z tow. Gomułką i z Bogiem dojdziemy do celu”. Powrót nauczania religii do szkół w województwie gdańskim w wyniku „odwilży” 1956 roku; Daniel Gucewicz – Na przekór władzy. Zewnętrzne przejawy życia religijnego w województwie gdańskim w dobie Wielkiej Nowenny i Milenium Chrztu Polski (1957-1966); Grzegorz Berendt – Gdańska oktawa Jana Ptasińskiego. Z życia sekretarza gdańskiego Komitetu Wojewódzkiego PZPR; Maria Kuczkowska – Sopockie pensjonaty i hotele w latach 1968-1972. Z dziejów wypoczynku nad morzem; Karol Nawrocki – Ostatnia deska ratunku. Skargi i zażalenia kierowane do Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku w latach 1976-1980; Piotr Perkowski – Codzienność trójmiejskich hipisów w latach siedemdziesiątych XX wieku w działaniach aparatu bezpieczeństwa; Piotr Brzeziński – Na rozdrożu. Gdańska PZPR na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w świetle danych statystycznych i w ocenie własnej.