„Do rąk Czytelników – czytamy w tekście wprowadzającym – trafia pierwsze tak obszerne opracowanie poświęcone Stoczni Gdańskiej i jej poszczególnym zabytkom – wynik wnikliwych badań w licznych muzeach, bibliotekach i archiwach polskich i zagranicznych. Wiele informacji i materiałów ikonograficznych publikujemy po raz pierwszy”.
„Znajdą Państwo w tej książce – czytamy dalej – opisy istniejących i nieistniejących miejsc, związanych zarówno z robotniczymi strajkami i Solidarnością, jak i wcześniejszą historią polityczna oraz gospodarczą. Nieocenionym źródłem wiedzy okazały się wspomnienia stoczniowców, którym winni jesteśmy wdzięczność. W książce zawarto także informacje na temat dokonujących się w tej przestrzeni zmian. Z książki można korzystać na wiele sposobów. Przejść z nią szlak wycieczki po terenie historycznej Stoczni Gdańskiej czy pogłębić wiedzę dotyczącą konkretnych zagadnień i obiektów. Jesteśmy przekonani, że »Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie« będzie narzędziem przydatnym w indywidualnym i bezpośrednim doświadczaniu tej wyjątkowej przestrzeni”. A „historyczna i symboliczna rola Stoczni Gdańskiej – wpisane w tę przestrzeń wydarzenia i płynące z nich refleksje – czynią z niej jedno z najważniejszych miejsc pamięci współczesnej Europy”.
***
Andrzej Trzeciak „Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie”, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2019.
Spis treści: Gdańska Agora. Europejskie Centrum Solidarności i historyczna Stocznia Gdańska (Basil Kerski); Nieopowiedziana historia Stoczni Gdańskiej; Przeszłość i teraźniejszość (Historia miejsca, przemysłowe miasto, Stocznia dziś); Opowieści w przestrzeni (Ikony solidarności, Obszar A, Obszar B); Spacerownik; Filmy.