PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Politechnika na pocztówkach

Politechnika na pocztówkach
Dariusz Świsulski „Politechnika Gdańska na dawnych pocztówkach”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

„Zespół Politechniki Gdańskiej jest jednym z najpiękniejszych kampusów uniwersyteckich Europy i najważniejszym zabytkiem gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz” – pisze w słowie wstępnym Jakub Szczepański. „Nie dziwi zatem, że budynki Politechniki  były uwieczniane na licznych kartach pocztowych”.

Zebrane w tym niedużym albumie karty „wykonywane były różnymi technikami, mamy wśród nich barwne litografie, światłokopie i fotografie. Pocztówki przedstawiające Politechnikę wydawały liczne gdańskie firmy, takie jak: Clara Bernthal, bracia Freymann, A. W. Kafemann, L. Lankhoff, O. K. A., Orweda, Otto Sablewsky, W. S., Carl Lange z Oliwy i G. Kelting z Wrzeszcza. Pocztówki z widokami uczelni wydały także domy towarowe Nathana Sternfelda i Waltera Edelsteina”.

„Kilkadziesiąt pocztówek przedstawionych w publikacji – pisze jeszcze Jakub Szczepański – prezentuje w niektórych przypadkach powtarzające się ujęcia. Istniała zatem potrzeba uzupełnienia ich o opisy dotyczące różnych zagadnień, aby czytelnik nie poczuł się znużony. Autor [Dariusz Świsulski] przygotował odpowiednie teksty, wiążące się z zawartością ilustracji. Opisy te zostały przygotowane ze znajomością rzeczy. Opierają się na wiedzy Autora i na wcześniejszych publikacjach traktujących o historii Politechniki Gdańskiej”. Teksty publikowane są równolegle w języku polskim i angielskim.

***

Dariusz Świsulski „Politechnika Gdańska na dawnych pocztówkach”, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 2020.

Spis treści: Słowo wstępne; Przygotowania i budowa politechniki w Gdańsku; Teren uczelni w 1904 roku; Gmach Główny; Wejście główne; Portrety czterech inżynierów; Dekoracja szczytów środkowej części fasady Gmachu Głównego; Wieża zegarowa z figurą Alegorii Nauki; Budynek Instytutu Chemicznego; Budynek Instytutu Elektrotechnicznego; Hala maszyn Instytutu Elektrotechnicznego; Budynek Laboratorium Maszynowego; Budynki uczelni i ich wnętrza; Dom mieszkalny głównego mechanika i palacza; Chłodnia kominowa; Brama główna i ogrodzenie; Portiernia i domek ogrodnika; Rozbudowa kampusu po 1904 roku; Audytorium Maximum; Rozbudowa uczelni poza terenem kampusu; Wielka Aleja; Gossler Allee (ul. Narutowicza); Domy profesorskie; Osiedle Fundacji Abegga; Park Akademicki (dawne cmentarze); Park Jaśkowej Doliny; Działalność uczelni w okresie pruskim (1904-1920); Uczelnia w Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939); Wydział Nauk Ogólnych; Wydział Budownictwa; Wydział Budowy Maszyn, Elektrotechniki oraz Techniki Okrętowej i Lotniczej; Biblioteka; Naukowcy w Technische Hochschule Danzig; Polacy na politechnice w Gdańsku do 1939 roku; Polski Dom Akademicki w Gdańsku; Korporacje studenckie; Polskie studenckie organizacje sportowe; Wspomnienia studenta Edmunda Romera; Gazownia w Gdańsku; Poczta w Wolnym Mieście Gdańsku; Kongres Esperanto w Gdańsku; Politechnika w literaturze Tomasza Manna i Pawła Huelle; Uczelnia w czasie II wojny światowej; Zniszczenia uczelni w 1945 roku; Przekształcenie uczelni na polską Politechnikę Gdańską; Rozbudowa uczelni w latach powojennych.