PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Politechnika i polityka

Politechnika i polityka
Piotr Abryszeński „Politechnika Gdańska 1968-1980. Portret społeczno-polityczny”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

„Politechnika Gdańska od momentu jej utworzenia w 1945 r. prowadziła” - przypomina wydawca – „działalność dydaktyczną i badawczo-rozwojową ważną nie tylko w skali Pomorza, ale i całego kraju. Jeszcze przed 1956 r. na uczelni rozwinęło się intensywne życie studenckie, w tym także kulturalne. To właśnie wywodzący się z niej studenci, których opieką artystyczną otoczył młody aktor Zbigniew Cybulski, założyli w 1954 r. legendarny już teatr Bim-Bom. W 1957 r., na fali październikowej odwilży, powstał z kolei Uczelniany Parlament ZSP Politechniki Gdańskiej – rodzaj samorządu studenckiego, stanowiący dla części jego członków przygotowanie do późniejszej dorosłej aktywności politycznej i społecznej”.

„Autor publikacji” czytamy dalej w wydawniczej nocie – „podjął próbę odpowiedzi na pytanie o wpływ kryzysów społeczno-politycznych lat 1968, 1970 i 1976 na postawy środowiska akademickiego Politechniki Gdańskiej – kadry dydaktycznej, organizacji studenckich i młodzieżowych oraz Komitetu Uczelnianego PZPR. Ukazał także związki personalne między studentami uczelni i rodzącą się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych opozycją demokratyczną”.

„Od drugiej połowy lat sześćdziesiątych na Politechnice studiowały roczniki urodzone już po wojnie. Byli to przedstawiciele pierwszego pokolenia, które mogło mówić o Gdańsku jako o swoim mieście. Ta książka opowiada o ich młodości”.

***

Piotr Abryszeński „Politechnika Gdańska 1968-1980. Portret społeczno-polityczny, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Gdańsk-Warszawa 2022.

Spis treści: Wprowadzenie; Politechnika Gdańska do 1968 roku (Politechnika Gdańska i jej korzenie, Środowisko akademickie PG a władza komunistyczna, Rok 1956 i jego następstwa, „Mała stabilizacja” z perspektywy Politechniki, Warunki socjalno-bytowe); Marzec 1968 i jego konsekwencje (Pierwsze zwiastuny zmian na uczelniach, Marzec 1968 z perspektywy Politechniki Gdańskiej, Nadzwyczajne posiedzenie Uczelnianego Parlamentu ZSP PG, Sprawa Andrzeja Biernasia i Ryszarda Konieczki, Pomarcowe represje, Zmiany na Politechnice Gdańskiej, W stronę zmiany struktury społecznej środowiska akademickiego); Politechnika Gdańska wobec wydarzeń grudniowych (Reakcja na list KC i pierwszy wiec na terenie Politechniki 14 grudnia 1970 roku, Wieczorny wiec 14 grudnia 1970 roku, Politechnika Gdańska wobec zaostrzenia strajku w Trójmieście, Postawa studentów i władz uczelni, Represje, Druga fala społecznego niezadowolenia, Rezolucje studenckie); Między uległością a oporem (Organizacje młodzieżowe na Politechnice Gdańskiej – Życie organizacyjne do 1973 roku, Zmiany w ruchu młodzieżowym, Socjalistyczny Związek Studentów Polskich, Rada Ogólnopolska Studentów Architektury, Kościół katolicki i duszpasterstwo akademickie, Tajni współpracownicy SB, Studenci zagraniczni); Życie studenckie na Politechnice Gdańskiej (Kultura studencka, Studencka Agencja Radiowa, Prasa studencka); Komitet Uczelniany PZPR na PG w latach 1968-1980 (Działalność KU PZPR na Politechnice Gdańskiej, Komitet Uczelniany PZPR PG pod kierownictwem Teodora Maksymiuka, Upartyjnienie środowiska akademickiego PG w latach 1968-1976, Topnienie szeregów partyjnych, Komitet Uczelniany wobec kryzysów społecznych – Marzec 1968, Grudzień 1970, Czerwiec 1976); Ku wychowaniu nowych kadr (Polityka wychowawcza i szkoleniowa, Przedmioty ideologiczne, Praktyki robotnicze i oddziaływanie ideologiczne na studentów, Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu, Politechnika Gdańska a święta państwowe); Ku nowym formom oporu (Czerwiec 1976 z perspektywy Politechniki Gdańskiej, Pierwsza głodówka i powstanie SKS Trójmiasto, Środowisko akademickie Politechniki Gdańskiej a opozycja demokratyczna, Politechnika Gdańska w latach osiemdziesiątych); Podsumowanie.