Tom szkiców, wspomnień i refleksji, materiałów i dokumentów, bogato ilustrowany zdjęciami, rysunkami i reprodukcjami, przybliża postać Zbigniewa Jujki. „Bohater niniejszego tomu” – pisze we wstępie Józef Borzyszkowski – „to wyjątkowy artysta i człowiek, grafik, satyryk i karykaturzysta, a także malarz. Jego rysunki satyryczne, prezentowane na łamach wielu pism w kraju i świecie, a zwłaszcza gdańskiego »Dziennika Bałtyckiego«, często wzbogacane króciutkim a pięknym słowem komentarza, wpisały imię i nazwisko tego twórcy na trwałe w dzieje sztuki, nie tylko naszego regionu”.
***
„Pro memoria. Zbigniew Jujka (1935-2019)”, zebrał i opracował Józef Borzyszkowski, Instytut Kaszubski w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Gdańsk-Wejherowo 2022.
Spis treści: Józef Borzyszkowski – Wstęp; Część I. Szkice i materiały do biografii artysty Zbigniewa Jujki – nie tylko satyryka i karykaturzysty: 1. Tadeusz Kajan, Żołnierz słów żarliwych. – Ojciec Zbigniewa Franciszek – Lech Malbor i jego wiersze a Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła (1922-2022), 2. Życie i twórczość Zbigniewa w jego własnym alfabecie wspomnień, 3. Barbara Szczepuła, Co Jujka robi w nocy?, 4. Książki – albumy i albumiki rysunków Jujki oraz skierowane doń dedykacje, 5. Wystawy, jubileusze, nagrody, odznaczenia, 6. Ostatnia droga, pożegnania i pierwsze wspomnienia, 7. Maria Jujka, Z pamięcią nie tylko o Zbyszku, 8. Szkic do portretu, biografii żony – artystki Marii Aftanas-Jujkowej, 9. Przepisy kulinarne Marii i Zbigniewa Jujków na bycie razem; Część II. Zbigniew Jujka i jego twórczość w pamięci przyjaciół i wielbicieli: Józef Borzyszkowski – Wprowadzenie, 1. Alicja Błażyńska, Miał do Zielonej Góry i Ziemi Lubuskiej szczególny sentyment, 2. Bogdan Borusewicz, ***, 3. Józef Borzyszkowski, Spotkania z Jujką na kaszubsko-pomorskich drogach, 4. Jacek Fedorowicz, Moje spotkania z Zbigniewem Jujką, 5. Michał Gąsienica-Szostak, Zbyszek, 6. Jerzy Gąsiorek, Z okazji 40-lecia pracy twórczej Z. Jujki, 7. Andrzej Januszajtis, Wspomnienie Przyjaciela. Wspólna wędrówka przez Gdańsk, 8. Maciej Kostun, Był sobie Jujka..., 9. Beata Kubiszyn-Puki, „Jujka według Tyma...” oraz Puki, 10. Ewa Kunicka, Jujka, 11. Adam Łangowski, Syn naszego Patrona, 12. Marek Łochwicki, Gdański Festiwal Dobrego Humoru a Zbigniew Jujka, 13. Jadwiga i Zbyszek Nowiccy, Wspominamy Zbigniewa Jujkę , 14. Dariusz Piasek, Pan od historii, 15. Anna Romanowska, Sąsiadka Romanowska, 16. Jerzy Surdykowski, Kilka słów i więcej o Zbyszku, 17. Ryszard Wasyluk, Jujka w „Rudym Kocie”, 18. Satyryk powinien przede wszystkim zajmować się polityką. Ze Zbigniewem Jujką rozmawia Paweł Biliński; Zamiast zakończenia – gdańskie znaki pamięci o Zbigniewie Jujce.