„Proponuję Państwu lekturę albumu – pisze rektor profesor Jacek Namieśnik – który przybliża obraz architektonicznych przemian zachodzących na przestrzeni lat na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej i pokazuje, jak najstarsza zabudowa współistnieje z szeroko rozumianą współczesnością”.
Na publikację składają się reprodukcje zdjęć i ilustracji, wzbogacone tekstem Jakuba Szczepańskiego. Zostały one pogrupowane według chronologicznie następujących tematów. Prezentacja rozpoczyna się od pokazania, co było na miejscu politechniki, zanim ja wybudowano, potem odnajdujemy materiały dotyczące projektowania i budowy uczelni, by przejść do pokazania Gmachu Głównego, budynku Instytutu Chemicznego, budynku Instytutu Elektrotechnicznego i Laboratorium Maszynowego. W kolejnych partiach książki możemy się przyjrzeć przebudowom, które były prowadzone w czasach Wolnego Miasta i zniszczeniom, jakim budynki uległy w 1945 roku. W końcowej części publikacji odnajdujemy prezentację zespołu architektonicznego politechniki z lat 1945-1989 i rozbudowy kampusu w ostatnim ćwierćwieczu.
„Wartość architektury Politechniki jest niepodważalna, doceniono ją zresztą dość wcześnie – już w 1979 roku historyczna część kampusu została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków” – przypomina profesor Namieśnik.
***
Krzysztof Krzempek, Jakub Szczepański „Kampus Politechniki Gdańskiej. Powstanie i rozwój”, Politechnika Gdańska, Gdańsk 2017.
Spis treści: Zanim zbudowano politechnikę. Wrzeszcz, Święta Studzienka i Rutki przed 1899 r.; Kto stworzył koncepcję politechniki? Projektowanie i budowa w latach 1899-1919; Gmach Główny; Budynek Instytutu Chemicznego; Budynek Instytutu Elektrotechnicznego; Budynek Laboratorium Maszynowego; Otoczenie politechniki i budynki uczelni poza kampusem w latach 1904-1919; Przebudowy w czasach Wolnego Miasta Gdańska – 1920-1939; Zniszczenia w 1945 roku; Zespół Politechniki Gdańskiej 1945-1989; Rozbudowa kampusu Politechniki Gdańskiej w latach 1990-2016.