PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Myśleć o Gdańsku

Myśleć o Gdańsku
„Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

„Pomysł na tę książkę” – pisze we wstępie Cezary Obracht-Prondzyński – wziął się z rozmów nad fenomenem naszego miasta i jego paradoksami. […] Doszliśmy do wniosku [wspólnie z Tadeuszem Gleinertem], że warto się temu przyjrzeć uważniej i zaprosić szersze grono osób do wspólnego namysłu. Stąd pomysł na przygotowanie książki, która prezentowałaby »zmieniające się oblicze miasta«. Jej celem jest podjęcie refleksji nad ważnym okresem w dziejach miasta, którego cezurę początkową wyznacza rok 1998 […], był to moment, gdy po raz pierwszy Paweł Adamowicz objął najważniejszą funkcję w mieście. […] Ten moment oraz ostatnie wygrane przez niego wybory w 2018 r. wyznaczają cezurę końcową.

Ale są to tylko daty orientacyjne. […] Życie się nie zatrzymuje. Czas płynie. Pojawiają się nowe wyzwania, działania, osoby, fakty, projekty… Tytułowa zmiana oblicza miasta sygnalizuje właśnie to, że nie chcemy niczego konkludować, zamykać czy podsumowywać. Raczej zapraszamy do refleksji, zapewne także do wspomnień, ale też do myślenia o przyszłości. Tak postawione cele wymagały szczególnej formuły i dlatego książka jest nietypowa, łączy bowiem w sobie różne formy i typy narracji (nie tylko pisarskie)”.

***

„Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta”, redakcja: Cezary Obracht-Prondzyński i Tadeusz Gleinert, Instytut Kaszubski Stowarzyszenie Rajcy Gdańscy, Gdańsk 2023.

Spis treści: Wstęp, czyli nie tylko o książce, ale i o własnym spojrzeniu na fenomen Gdańska (Cezary Obracht-Prondzyński); Gdańsk w oglądzie akademickim: Wspólnota samorządowa i sytuacja polityczna w Gdańsku w latach 1998-2018 (Sylwia Bykowska), Gdańsk. W stronę miasta kultury (Lesław Michałowski), Elementy pamięci zbiorowej gdańszczan – próba rekonstrukcji (Jarosław Załęcki), Przestrzenie publiczne. Ciągłość i zmiana (Małgorzata Dymnicka), Stare problemy – nowe szanse, czyli o rozwoju społeczno-ekonomicznym Gdańska (Rafał Gajewski, Iwona Sagan); Gdańskie refleksje obywatelskie i osobiste: Zmiany w moim Gdańsku (Antonina Adamowicz), Paweł Adamowicz i edukacja – zobowiązanie i nadzieja (Magdalena Adamowicz), Niektóre kulisy millenium Gdańska (Piotr Adamowicz), Gdańsk naszym miastem. Wspomnienie o Pawle Adamowiczu (Bogdan Borusewicz), Z myślą o Gdańsku z początków jego drugiego tysiąclecia (Józef Borzyszkowski), Kultura na tle przemian po roku 1989. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (Jadwiga Charzyńska), Pan od kultury (Anna Czekanowicz), Gdańsk Tu zaszła zmiana (Bronisława Dejna), Jak obcowanie ze sztuką stało się punktem odniesienia (Barbara i Tomasz Glaza), 1998-2018 – 20 lat z tysiąca (Tadeusz Gleinert), Miasto Pawła (Grzegorz Grzelak), Gdańsk miejscem tworzenia nowych idei w edukacji. Osobista perspektywa (Katarzyna Hall), Sport był bardzo ważny (Adam Korol), Gdańsk. Tu dorosłam (Miłosława Kosmulska), Gdańsk – od mieszkańców do obywateli miasta (Magda Krzyżanowska-Mierzewska), Z rozmów z Prezydentem (Jerzy Kukliński), Wspomnienia Hamulcowego (Marian Kwapiński), Odczuwanie miasta (Anna Maria Lepacka), Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta (Janusz Lewandowki), Gdańsk. Zmieniające się miasto (Ewa Łojkowska), Gdańsk przyspiesza w zmienności (Maria Mendel, Tomasz Szkudlarek), Gdańsk – w drodze (Waldemar Nocny), O gdańskich przestrzeniach i funkcjonowaniu miasta (Hanna Obracht-Prondzyńska), Mój Gdańsk (Janusz Rachoń), Gdańsk oczami przewodnika PTTK w latach 1997-2018 (Stanisław Sikora), Zmiany w Gdańsku (Ewa Sowińska), Moja refleksja nad zmianami Mojego Miasta w dwudziestoleciu 1998-2018 (Grzegorz Sulikowski), Gdańsk jako wspólnota, czyli siła sieci (Agnieszka Tomasik), Moje magiczne miasto, moja magiczna Kręta (Jolanta Wierzba), Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta (Magdalena Witkowska), Gdańsk. Zmieniające się oblicze miasta (Edmund Wittbrodt), Spojrzenie na zmieniający się Gdańsk (Jarosław Zalesiński); Gdańskie kalendarium – lata 1998-2018 (Jerzy Kukliński); Zmieniające się oblicze miasta. Aneks fotograficzny.