Aleksandra Tarkowska, licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, autorka wydanych wcześniej „Sekretów Gdyni” i „Gdańska między wojnami”, tym razem skupia się na – jej zdaniem – mniej znanych i mniej oczywistych gdańskich miejscach, historiach i wydarzeniach. Zdecydowana większość z ponad trzydziestu opowieści zawartych w tej publikacji dotyczy gdańskiego życia i gdańskich miejsc z czasów XIX i XX wieku.
W okładkowej nocie czytamy, że w tej książce „przeszłość i teraźniejszość tkają barwny gobelin gdańskich opowieści. Młoda żona Heweliusza zostaje posądzona o romans z Edmondem Halleyem, ktoś kupuje dla Polski półwysep Westerplatte, a tony bursztynu szykowane są do budowy ołtarza. Wszystko dynamicznie się zmienia i już na kolejnych kartach najpiękniejsze gdańszczanki spacerują ulicą Mariacką, Günter Grass zdradza swoje sekrety, Aleksander Gryglewski załatwia interesy w imieniu Jana Matejki, a Stanisława Przybyszewska opowiada swoją zapomnianą historię”.
***
Aleksandra Tarkowska „Sekrety Gdańska”, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź 2018.
Spis treści: Do widzenia, do jutra; Bursztynowy ołtarz u św. Brygidy; Danziger Bowke; Dwa „Columbusy” Schichaua; Fahrenheit z ulicy Ogarnej; Frywolne damy w Wolnym Mieście; Jeśli gdańska kamienica, to tylko z przedprożem!; Katastrofa promu na Motławie; Który skrzywdziłeś człowieka prostego; Kultowe mrowisko w falowcu; Likier w fontannie; Mariaż wielkiej płyty z wielką sztuką; Mydło profesora Spannera; Na frasunek gdański trunek; Na tropie stoczniowego sabotażu, O człowieku, który kupił Westerplatte; Panienka z okienka Deotymy; Poczta Polska w płomieniach; Pod gwiazdą miłości; Podniebna muzyka miasta; Prastara warownia u ujścia Wisły; Pustelnia pod Białą Wieżą; Sekretne zaręczyny; Spotkajmy się u „Kubickiego”; Stoczniowa tragedia na „Konopnickiej”; Szubienice na Wysokiej Górze; Tramwaj na plażę; Utalentowana matka mrocznego filozofa; Wszechświat Güntera Grassa; Zgubna namiętność do gdańskich mebli; Życie, choć piękne, tak kruche jest.