PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jak to było zaraz po wojnie

Jak to było zaraz po wojnie
„Powojenny Gdańsk w fotografiach Mariana »Rysia« Dobrzykowskiego”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. wydawca

W albumie zamieszczonych zostało prawie 170 zdjęć Gdańska z lat 1945-1950, w większości niepublikowanych, ukazujących miasto po zakończeniu wojny, ale też fenomen odradzającego się w nim życia. Dla Gdańska, jednego z miast najbardziej dotkniętych skutkami działań wojennych, zakończenie II wojny światowej oznaczało rozpoczęcie mozolnego procesu przywracania codzienności. Nastąpiła tutaj prawie całkowita wymiana ludności, tkanka miejska praktycznie przestała istnieć.

Autor zawartych w albumie fotografii Marian Dobrzykowski przybył do Gdańska w marcu 1945 roku z Poznana, gdzie pracował jako fotograf. W roku 1945 przy ulicy Grunwaldzkiej 66 we Wrzeszczu otworzył Studio Fotograficzne „Ryś”, które prowadził do roku 1967. Po przyjeździe do Gdańska, na z trudem zdobytych filmach, utrwalał odradzające się życie na Wybrzeżu. Dokumentację fotograficzną zniszczeń wojennych wykonywał na zlecenie Delegatury Rządu do Spraw Wybrzeża i Biura Odbudowy Portów. Jego prace były publikowane w czasopismach o tematyce morskiej, katalogach okrętowych i w tygodniku „Przekrój”.

W 1974 roku staraniem ówczesnego dyrektora Archiwum Państwowego w Gdańsku Czesława Biernata znaczna część prac Mariana »Rysia« Dobrzykowskiego trafiła do archiwalnych zbiorów. Kolekcja ta obejmuje 2635 negatywów przedstawiających Gdańsk, Gdynię i Sopot, a także inne miasta Pomorza Gdańskiego.

***

„Powojenny Gdańsk w fotografiach Mariana »Rysia« Dobrzykowskiego”, redakcja Andrzej Regliński, Archiwum Państwowe w Gdańsku, Gdańsk 2023.

Spis treści: Wstęp; Fotoreporter Marian Dobrzykowski; część albumowa: 1. Główne Miasto\ Stare Miasto; 2. Wrzeszcz \ Oliwa; 3. Ludzie \ Wydarzenia.