Z noty na okładce tej książki dowiadujemy się, że jest ona „historią przemiany Wrzeszcza z małej wsi nad Strzyżą w jedną z najwspanialszych dzielnic Gdańska, spisaną przez jej mieszkańców i miłośników”. „Poznając dzieje dworów, willi, kościołów koszar, stawów i potoków, browaru, synagogi, lotniska czy parku”, czytelnik może obserwować „zmiany zachodzące w miejskiej przestrzeni i w życiu jej mieszkańców. Dzięki licznym rycinom, fotografiom i pocztówkom lektura staje się prawdziwą wędrówką w czasie”.
A warto ją odbyć, gdyż „ważne jest miejsce Wrzeszcza w zespole Trójmiasta”, bo przecież „w geometrycznym środku aglomeracji [gdańskiej] znajduje się Sopot, a środek ciężkości całego Trójmiasta stanowią Oliwa i Wrzeszcz”.
***
„Wędrówki po Wrzeszczu”, pod redakcją Katarzyny i Jakuba Szczepańskich, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria i Stowarzyszenie Kultura Miejska, Gdańsk 2011.
Spis treści: Siedem i pół wieku Wrzeszcza (Jakub Szczepański) – Położenie Wrzeszcza, Młyny i drogi średniowiecznego Wrzeszcza i Strzyży, Drogi, osady i posiadłości wokół Wrzeszcza, Koniec sielanki, Odbudowa po wojnach napoleońskich, Wrzeszcz w epoce pary i elektryczności, Wolne Miasto i czasy II wojny światowej, Wrzeszcz w czasach PRL, Wrzeszcz współczesny; Park miejski w Jaśkowej Dolinie (Katarzyna Rozmarynowska); Wrzeszcz skoszarowany (Jan Daniluk); Uwagi o architekturze koszar huzarów we Wrzeszczu (Robert Hirsch); Browar we Wrzeszczu za czasów Danziger Aktien Bierbrauerei (1871-1945) (Katarzyna Jacobson-Kowalska); Kolonie robotnicze fundacji Abegga. Pamiątka postępowych idei w budownictwie mieszkaniowym XIX wieku (Robert Hirsch); Idisze szkejnim fun Langfur (Żydowscy sąsiedzi z Wrzeszcza) (Mieczysław Abramowicz); Kościoły Wrzeszcza (Jan Daniluk, Jakub Szczepański); Dzieje Portu Lotniczego Gdańsk-Wrzeszcz (Maciej Bakun); Ukryte potoki Wrzeszcza (Lucyna Nyka, Jakub Szczepański); Potencjał Wrzeszcza (Katarzyna Szczepańska, Jakub Szczepański); Nazwy ulic Wrzeszcza; Niektóre nazwy geograficzne Wrzeszcza i okolic.