PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Historia jako biografia Gdańska

Historia jako biografia Gdańska
Peter Oliver Loew „Gdańsk. Biografia miasta”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ta książka „jest historią Gdańska, biografią miasta” – stwierdza Loew. „Opisuje więc rzeczy, które powstały, i fakty, które się wydarzyły: politykę, administrację, architekturę, sztukę, a także gospodarkę i społeczeństwo. Przy czym obfitość materiału zapiera autorowi dech w piersi: tak wiele jest do zrelacjonowania, do opowiedzenia, a ostatecznie tak mało zmieściło się na stronicach niewielkiej książki”.

Autor zauważa: „Gdańsk to nie tylko miasto, które zadaje wiele pytań, ale także miasto dające odpowiedzi. Jedna z nich zadowala każdego, i Polaka, i Niemca: Gdańsk jest fascynujący. Jedyny w swoim rodzaju. Jego rozwój kierował się własną, odrębną logiką, na którą w różny sposób wpływały dzieje regionu. Żadnych wątpliwości nie budzą barwy miasta: ceglasta czerwień kościołów i wież, zieleń lesistych pagórków i pobliskich Żuław, błękit morza i nieba, jasny brąz zboża, złoto bursztynu i czerwień gdańskiej flagi. Ponieważ te kolory od wieków decydują o wyglądzie gdańskiej codzienności, każdemu rozdziałowi niniejszej książki przypisałem jeden z nich”.

A kiedy za Peterem Oliverem Loewem dojdziemy do końca jego opowieści, w której jest historia Gdańska, natrafimy na taką refleksję: „Tajemnicą miasta jest jego trwanie w swoistej »międzyprzestrzeni«, jego motorem – wynikające stąd napięcie. Napięcie między historycznym bogactwem a miejscem na peryferiach, między wielkością a prowincją, między nowoczesnością a konserwatyzmem (ten antagonizm nierzadko prowadził do paraliżującej stagnacji), między rozpoczynaniem czegoś nowego a zachowywaniem starego, między dumą a małodusznością, między umiłowaniem wolności a niewolą”. „Gdańsk to miasto, które będąc wiele razy igraszką decydentów, potrafiło przejąć inicjatywę i zmienić bieg historii, które tak samo jak jego pamięć przetrwało wszystkie historyczne przełomy, choć kilkakrotnie musiało rodzić się na nowo”.

Niemieckie wydanie tej książki ukazało się w 2011 roku w Monachium.

***

Peter Oliver Loew „Gdańsk. Biografia miasta”, przełożyła Justyna Górny, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk 2013.

Spis treści: 1. Europejskie miejsce pamięci; 2. Złoto bursztynu. Wycieczka w prehistorię; 3. Zieleń i błękit. Rybacy, handlarze i książęta (997-1308); 4. Ceglasta czerwień. Gdańsk jako część Państwa Zakonnego (1308-1454); 5. Złoto pszenicy i brąz żyta. Złoty wiek Gdańska (1454-1655); 6. Blaknące barwy (1655-1793); 7. Pruski błękit. Upadek i rozwój w XIX wieku (1793-1918); 8. Na czerwonym tle. Gdańsk jako Wolne Miasto i druga wojna światowa (1918-1945); 9. Wariacje w bieli i czerwieni. Gdańsk „piękny jak nigdy dotąd” (1945-1980); 10. Kalejdoskop. Z Solidarnością w przyszłość. Odkrycie nieznanej przeszłości; 11. Epilog. Dlaczego akurat Gdańsk?