PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańszczanie nie tylko na fotografiach

Gdańszczanie nie tylko na fotografiach
Olga Dębicka „Fotografie z tłem”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

„Historie spisane przez Olgę Dębicką układają się w opowieść o mieszkańcach Gdańska – Polakach, Niemcach, przesiedleńcach ze Wschodu. Opowieść ta przybliża losy Niemców, którzy po wojnie musieli opuścić to miasto, i Polaków, którzy zamieszkali w ich dawnych domach, bo sami zostali wygnani ze swoich na Litwie, Wołyniu czy Białorusi. Mówi też o gdańszczanach mieszkających tu od pokoleń – pomimo zakrętów historii i przeciwności losu” – pisze wydawca w okładkowej nocie.

A autorka dodaje we wstępie: „Ten zbiór reportaży przedstawia małe historie, te dziejące się tuż obok, za progiem, na sąsiedniej ulicy, wprzęgnięte w machinę wielkiej światowej historii. To opowieści o przeprowadzkach, o domach i ich nowych lokatorach, o meblach i przedmiotach, o ogrodach i starych drzewach. O ulicach, które zmieniały trzy-cztery razy nazwę, i o ludziach, którzy musieli zmieniać nazwiska, by zostać w ukochanym mieście. Gdańszczanie po 1945 roku uczyli się od nowa: obcego miasta, języka i siebie nawzajem”.

W tomie Olgi Dębickiej mamy osiemnaście opowieści, „fotografii z tłem”. Jedna z nich opowiada o Helmucie Deglerze – Henryku Jabłońskim, znanym kompozytorze piosenek.

***

Olga Dębicka „Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 roku”,  Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2003.

Spis treści: Oddać życiorys w depozyt; Inge, dziewczyna z warkoczami; Fotka z misiem; Słuchaj, Bibi; „Frei Baron”; „Gustloff” w trzech odsłonach; Donald syn Donalda; Z dwóch rodzajów gliny; Hokeista od Andersa; Piękna sokolica; Był sobie ksiądz; Lot ku wolności; Alaminuciarze; Wirtuozi z Kwietnej; Jestem mały piekarczyk; Czy pan jest Rydel, poeta?; Mężczyzna z obrazu Pankiewicza; Stary bosman; Kaffee „Ma-ma”.