W przedmowie do tej książki Andrzej Januszajtis pisze: „Trudno mi wprost wyrazić, jak bardzo się cieszę z obecnego wydania polskiego przekładu leksykonu Wilhelma Ferdynanda Zerneckiego, który ukazał się w Gdańsku nakładem Fryderyka Samuela Gerharda w roku 1843. To takie niewielkie, lecz rzetelne kompendium wiedzy o naszym mieście, ułożone w porządku alfabetycznym. Zwięzłe hasła zawierają zadziwiająco wiele informacji. Z »Całego Gdańska za dwadzieścia srebrnych groszy« w wersji niemieckiej korzystałem i korzystam bez przerwy i zdaję sobie sprawę z trudności, jakie nastręczało przełożenie go na język polski”.
Leksykon – pisze dalej Januszajtis – „należy do podstawowych, wręcz obowiązkowych lektur dla wszystkich interesujących się historią Gdańska. Lekkość narracji i liczne ciekawostki sprawiają, że mimo dużej liczby podanych faktów nie jest to lektura trudna”.
Translatorski trud podjęli Aleksander Masłowski i Roman Kowald. Podjęli dlatego, że książka „ukazuje w sposób tak pełny, na ile pozwalają jej formuła i objętość, codzienną rzeczywistość Gdańska pierwszej połowy XIX wieku, która jest swoistą »białą plamą« w historii miasta. Dla autorów przekładu ważna też była „szczegółowość w niektórych sprawach, które zalicza się do tak zwanej »małej historii«, czyli problematyki, która często umyka opracowaniom historycznym bardziej lubiącym »historię wielką«, a więc zjawiska polityczne, społeczne i inne, jednak w skali, która przeważnie uniemożliwia dotarcie do szczegółów interesujących czytelnika co najmniej tak samo, o ile nie bardziej”.
***
F. Zernecke „Cały Gdańsk za dwadzieścia srebrnych groszy. Najnowszy przewodnik po Gdańsku i jego okolicy. Alfabetycznie ułożony opis wszystkiego, co w Gdańsku i okolicy jest godne uwagi lub w jakikolwiek sposób interesujące 1843”, przełożyli i wyjaśnieniami opatrzyli A. M. Masłowski i R. M. Kowald, Yellow Factory, Gdańsk 2010.
Spis treści: Przedmowa; Wstęp; Uwagi do przypisów; O autorze; Cały Gdańsk za dwadzieścia srebrnych groszy (od „Adam i Ewa” do „Żurnaliery”); Dodatek. Trzy dni w Gdańsku i okolicy; Indeks osób; Bibliografia; Aneksy.