W albumie znajdujemy ponad dwieście fotografii wybranych spośród tysiąca siedmiuset szklanych negatywów ze zbiorów ikonograficznych przedwojennej instytucji muzealnej – Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum), które zostały zdigitalizowane w latach 2015-2019. Duża część prezentowanych w książce fotografii wykonała rodzinna firma Gottheil & Sohn, a był to jeden z bardziej znanych gdańskich zakładów fotograficznych na przełomie XIX i XX wieku. Kilka najstarszych zdjęć można przypisać jednemu z pionierów sztuki fotograficznej Richardowi Adalbertowi Ballerstädtowi. „Wybór tematyki publikacji został podyktowany chęcią przypomnienia obrazów miasta sprzed niemal 160 lat: jego pejzażu architektonicznego, budynków reprezentacyjnych i miejsc spotkań, w tym świątyń, specyfiką malowniczego położenia wzdłuż ciągów wodnych”.
„Niniejsza książka” – pisze we wprowadzeniu do albumu Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka – „nie jest katalogiem zbiorów, nie rości sobie także ambicji naukowych, jest raczej próbą pokazania miłośnikom i miłośniczkom fotografii dotąd nierozpowszechnianego fragmentu kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest zaproszeniem do zapoznania się z wybranym zestawem portretów miasta i jego skarbów zachowanym na szklanych płytach”. Książka jest dwujęzyczna (polsko-angielska), jest też dostępna ze streszczeniem tekstu w języku niemieckim.
***
„Widoki Gdańska na szklanych negatywach ze zbiorów Stadtmuseum Danzig”, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańsk 2021.
Spis treści: Przedmowa (Jacek Friedrich); Fotograficzna kapsuła czasu. O portretach Gdańska na szklanych negatywach Stadtmuseum Danzig (Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka; Album: Miejskie pejzaże, Budynki użyteczności publicznej, Kościoły, Mieszkańcy.