PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gauleiter

Gauleiter
Dieter Schenk „Albert Forster gdański namiestnik Hitlera”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

„Autor niniejszej biografii – pisze wydawca – po raz pierwszy prezentuje czytelnikom zarówno sylwetkę, jak i działalność gauleitera Gdańska (Forster był nim w latach 1930-1945) na podstawie niezwykle bogatych, a w znakomitej części niepublikowanych dotychczas materiałów archiwalnych – niemieckich i polskich”.

Tym autorem jest Dieter Schenk, znany w Niemczech publicysta, przez wiele lat dyrektor do spraw kryminalnych w sztabie Federalnego Urzędu Kryminalnego w Wiesbaden. W Polsce też nie jest autorem nieznanym. Wydawnictwo Polnord-Oskar wydało wcześniej jego pracę, której tytuł mówi sam za siebie: „Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego ”.

Schenk nie ma wątpliwości, że Forster był zbrodniarzem. We wstępie, odnosząc się do argumentów o niewygasłych prawach obywateli Wolnego Miasta i traktowaniu ich wypędzenia i wywłaszczenia jako podlegających zakazowi ludobójstwa, stwierdza: „Niniejsza książka powinna być dowodem na to, jak absurdalne są po wyższe postulaty w obliczu ludobójstwa, którego dopuścił się gauleiter Forster i jego wspólnicy. Zamiast rewizjonistycznych idei wskazany byłby palący wstyd”.

***

Dieter Schenk „Albert Forster gdański namiestnik Hitlera. Zbrodnie hitlerowskie w Gdańsku i Prusach Wschodnich”, przełożyli i przypisami opatrzyli Wanda Tycner i Janusz Tycner, Polnord Wydawnictwo Oskar, Gdańsk 2002.

Spis treści: Przedmowa do wydania polskiego (Witold Kulesza); Wstęp; Rozdział I. Fürth-Berlin- Gdańsk: 1. Pionier ruchu narodowosocjalistycznego, 2. Pierwsze lata na stanowisku gauleitera; Rozdział II. Umacnianie władzy: 1. Konsolidacja panowania, 2. Glajchszaltowanie Gdańska; 3. Dyktatura partyjna, 4. W punkcie zwrotnym; Rozdział III. Ku wojnie: 1. Gdańsk jako casus belli, 2. „Heim ins Reich”; Rozdział IV. Terror nazistowskiego reżimu: 1. Reinhard Heydrich: „scalanie gruntów”, 2. „Zsiedlić”, „przesiedlić”, „traktować specjalnie”, 3. Król okręgu, Forster, 4. Heinrich Himmler: „każda kropla niemieckiej krwi...”, 5. Współrządy SS i Gestapo; Rozdział V. Koniec hitlerowskiej kariery: 1. Danzig-Gdańsk, 2. Gauleiter więźniem; Załącznik I – do wydania polskiego; Załącznik II; Bibliografia; Z więziennych losów Alberta Forstera – Posłowie do wydania polskiego (Andrzej Gąsiorowski); Indeks osób.