Album „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdańska” to ponad trzysta zdjęć przywołujących powojenną historię Gdańska, czasem łatwo rozpoznawalnych, a czasem zaskakujących. Jak podaje wydawca, „fotograficzna wędrówka z Kosycarzami, Zbigniewem, Maciejem i Konradem – ojcem, synem i wnukiem, już od strony tytułowej stanowi pewnego rodzaju niespodziankę. W Kosycarzowej serii od początku na okładkach kilku albumów zapisała się nazwa miasta, jednak żadna z dwudziestu dotychczas wydanych części »Niezwykłych zwykłych zdjęć« nie miała formatu albumu o Gdańsku. Dlaczego (dopiero) teraz poruszyliśmy całe miasto? – Inspiracją było odkrycie, a tak naprawdę seria odkryć dokonanych przez ekipę agencji KFP w ostatnim czasie. Dotarliśmy do fotografii, które nigdy wcześniej nie były publikowane, dziesiątki lat przetrwały w postaci negatywów – w teczkach pozbawionych warstwy opisowej – do tej pory nie zostały skatalogowane w bazie kfp.pl”.
„»Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdańska«” – pisze we wstępie Mieczysław Abramowicz – „to obrazy dni, które wstrząsały miastem, sceny z życia codziennego, a czasem też fotografie, na których granice powszedniości i niezwykłości zdają się nie istnieć, najobficiej dokumentujące początki tej podróży. […] Wspomnienia, wspomnienia… Przywołujemy dalej, jak wyglądało nasze życie codzienne w epokach utożsamianych z nazwiskami najwyższych dygnitarzy partyjnych, w momentach zrywów społecznych i po odzyskaniu wolności – w drodze z PRL-u w stronę wolnego rynku i jeszcze dalej, do Unii Europejskiej; jak zmieniały się osiedla, komunikacja miejska, edukacja, kultura, moda, sklepy, świat gastronomii i rozrywki; ile rzeczy »wydarzyło się w Gdańsku po raz pierwszy«”.
***
„Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdańska”, redakcja Hanna Kosycarz, wstęp Mieczysław Abramowicz, Kosycarz Foto Press, Gdańsk 2024.