PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dzielnica nad Wisłą

Dzielnica nad Wisłą
„Nowy Port”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

Trzeci tom przygotowywanej przez Muzeum Gdańska serii „historie gdańskich dzielnic” prowadzi nas do Nowego Portu, „który zawdzięczał swoje powstanie i rozwój wydarzeniom wielkiej polityki. W efekcie pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej w 1772 r. tereny na lewym brzegu Wisły – w przeciwieństwie do Gdańska – znalazły się w granicach Królestwa Prus. Stało tu wówczas siedem domów. Chcąc osłabić pozycję ekonomiczną miasta, władze pruskie rozpoczęły rozbudowę nowej osady portowej wraz z komorą celną. Przy Nowym Torze Wodnym utworzono miejsce przeładunku towarów, warzelnię soli, zaczęły powstawać również pierwsze spichrze. […] Oficjalnie Nowy Port został włączony do gminy miejskiej 17 marca 1814 r.”.

I tak dzieje dzielnicy w XIX i XX wieku biegły niemal tym samym torem, co historia samego Gdańska. Po wojnie ta część miasta uznana została za mniej atrakcyjną, a dziś „Nowy Port nie odzyskał dawnego charakteru barwnej dzielnicy portowej i wciąż czeka na ponowne odkrycie, a potencjał dzielnicy wydaje się ogromny”.

***

„Nowy Port”, historie gdańskich dzielnic t. 3, pod redakcją Janusza Dargacza, Katarzyny Kurkowskiej i Leszka Molendowskiego, Wydawnictwo Muzeum Gdańska, Gdańsk 2021.

Spis treści: Słowo od redaktorów; Ujście Wisły w rejonie Gdańska na przestrzeni wieków (Zdzisław Kościelak); Na zachodnim brzegu Wisły. Średniowieczne i nowożytne dzieje terenów późniejszego Nowego Portu (Piotr Paluchowski); Rozwój przestrzenny Nowego Portu w latach 1772-1939 (Szymon Bakalarczyk); Dzieje Nowego Portu w okresie napoleońskim (1807-1814). Aspekty militarne (Cezary Wołodkowicz); Oddziały wojskowe w Nowym Porcie na przełomie XVIII i XIX wieku (Krzysztof Kucharski); Architektura Nowego Portu w XIX wieku (Magdalena Staręga); Życie religijne w Nowym Porcie do początku XX wieku (Sławomir Kościelak); Cmentarze w Nowym Porcie (Anna Krüger); Polska obecność w Nowym Porcie w latach 1919-1939 (Jan Daniluk); „Gdański dynamit”. Nowy Port jako ośrodek produkcji spirytusu i handlu nim w okresie międzywojennym (Adrian Mitter); Kim byli powojenni mieszkańcy Nowego Portu? Analiza struktury pochodzenia na przykładzie ul. Oliwskiej (Sylwia Bykowska); Morski Dom Kultury – architektura i historia działalności (Szymon Jocek); Reakcje działaczy partyjnych Komitetu Dzielnicowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Gdańsk-Portowa na protesty w marcu 1968 roku i rewoltę grudniową roku 1970 (Przemysław Ruchlewski); Z dziejów Kościoła katolickiego w Nowym Porcie w okresie Polski Ludowej (Daniel Gucewicz, Leszek Molendowski); Jednostki policyjne i wojskowe w Nowym Porcie w latach 1945-1990. Wybrane zagadnienia (Daniel Czerwiński); Nowa dzielnica Gdańska. Radykalne plany przebudowy Nowego Portu i projekty zrealizowane po roku 1945 (Klaudiusz Grabowski, Beata Oracz).