PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dawne oblicze miasta

Dawne oblicze miasta
„XIX-wieczne pocztówki gdańskie”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

„Wystawa w Muzeum Gdańska [i towarzyszący jej katalog mający formę obszernego albumu] jest” – pisze w nocie na okładce Jerzy W. Wołodźko – „próbą odpowiedzi na często zadawane pytanie o najstarszą gdańską widokówkę – tę pierwszą, mistyczną i tym samym najbardziej pożądaną przez kolekcjonerów. Nie jest łatwo na nie odpowiedzieć. Dziś możemy stwierdzić, że najstarszą datowaną pocztówką gdańską – znaną organizatorom wystawy [i autorom katalogu] – jest karta z Westerplatte wysłana 20 lipca 1889 roku, wydana przez Gebrüder Zeuner z Gdańska. Mamy jednak przeczucie, że w katalogu pokazujemy jeszcze starsze karty pocztowe, nawet z 1885 roku, ale z powodu braku obiegu i datowania są to jedynie spekulacje”.

„Wystawa” – czytamy dalej – „powstała na kanwie niezwykłych i wartościowych zbiorów Mirosława Podeszwika i Piotra Popińskiego. Muzeum Gdańska dołożyło swoje eksponaty z liczącej blisko sześć tysięcy obiektów kolekcji pocztówek, na którą składają się zakupy i liczne darowizny. […] W powstanie, wybór i opis eksponatów na wystawę bezcenny wkład wniósł znany trójmiejski kolekcjoner i największy znawca tematu Piotr Popiński. Dzięki jego pracy otrzymaliśmy pełny obraz gdańskiego rynku wydawniczego u schyłku XIX wieku”.

***

„XIX-wieczne pocztówki gdańskie. Katalog wystawy w Muzeum Gdańska Galeria Palowa. Wystawa czasowa 19 maja – 31 lipca 2022”, scenariusz wystawy i projekt katalogu Jerzy W. Wołodźko, Wydawnictwo Muzeum Gdańska, Gdańsk 2022.

Spis treści: Zarys historii gdańskich kart pocztowych i widokówek do 1900 roku (Piotr Popiński); Ilustracje; Leksykon technik graficznych używanych przy produkcji pocztówek (Łukasz Butowski); Gdańskie urzędy pocztowe (Andrzej Januszajtis); Początki prawa autorskiego (Anna Klimaszewska); Prawa autorskie na terenie Gdańska w latach 1868-1905 (Damian Jagusz).