„Te 21 opowieści – pisze na wstępie Katarzyna Żelazek – to zapis zmian, które dokonały się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia [2019 roku]. Nie tylko tragicznych, jak czas pokazał, ale i niemal mistycznych, gdy gdańszczanki i gdańszczanie doświadczyli wyjątkowej wspólnoty w tej wielkiej stracie. Znajdziecie Państwo opowieści o zakorzenieniu, odwadze, impulsie do działania, o zmianie języka, trosce o drugiego człowieka, o sprzeciwie wobec zła, budowaniu wspólnoty, radości życia… Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat. Jestem głęboko wdzięczna wszystkim moim rozmówcom za te intymne zwierzenia. Drugi wątek narracyjny to zdjęcia fotoreporterów, przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia, i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci”. „Dzięki temu – konkluduje autorka – powstał obraz »nas« w tej indywidualnej i zbiorowej żałobie”.
***
Katarzyna Żelazek „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?”, portrety bohaterów opowieści Renata Dąbrowska, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2020.
Spis treści: Adriana Lisowska – Now!; Anna Dobiegała – Pełnoprawna obywatelka miasta; Agnieszka Buczyńska – Buczyńska, trzeba to po prostu zrobić; Grzegorz Szczuka – Co z doktoratem?; Przemysław Staroń – No pasarán!; Renata Dąbrowska – Apetyt na życie; Joanna Weyna – Poczułam, że jestem stąd; Jakub Zdybel – Lider; Karolina Sumiła i Agata Sumiła – Kochana, to jest demokracja; Liwia Blandzi – Kobiety do polityki; Daniel Różański – Wejdź do ciemnej jaskini i zapal świeczkę; Tomasz Sobisz – Na granicy czasu; Marek Bonisławski – Jutro może mnie nie być; Marianna Sławińska – Nie możemy żyć w chlewie; Jacek Chabowski – OSTAR dla Prezydenta; Halina Kasjaniuk – Non ci sono parole; Piotr Jankowski – Strażnicy i więźniowie; Patrycja Krzymińska – Orkiestra Pana Prezydenta; Tadeusz Wojewódzki – Moje przyrzeczenie wobec innych ludzi; Julia Borzeszkowska – Najważniejszy jest szacunek; Aleksander Jurewicz – Co będzie tego pierwszego dnia beze mnie; Kalendarium.