PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Co krok inna historia

Co krok inna historia
„Przewodnik po Długich Ogrodach”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

W książce tej znalazło się czternaście krótszych lub dłuższych tekstów o Długich Ogrodach napisanych przez dziewięciu autorów i autorek. „Publikacja zawiera także ponad 100 reprodukcji zdjęć, pocztówek, map, reklam i innych dokumentów, wśród których są też takie, które nigdy wcześniej nie były pokazywane szerszej publiczności”.

„Jeden krok, drugi, kolejne. Każdy to inna historia” – zachęcani jesteśmy do lektury w nocie na okładce. A to „powroźnicy nawijają linę na skrzypiący drewniany kołowrót, a to „motorniczy tramwaju na Długi Targ grozi dzwonkiem beztroskiemu chłopcu”, a to „diva Goldsztejn zaprasza z afisza przechodniów na wodewil do teatru Franza Selonke”. Przy kolejnych krokach „słychać perlisty śmiech mężczyzny, któremu udało się wyrwać z rozgrzanego latem miasta”, albo zobaczyć można jak „do koszar powraca szwadron huzarów”.

***

„Historii repertuar. Przewodnik po Długich Ogrodach. Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku”, Moderna Holding, Gdańsk-Gdynia 2023.

Spis treści: W dialogu z przeszłością; Spacerując Langgarten (Jacek Górski); Wizyty i ucieczki koronowanych głów (Krzysztof Kucharski); Ku św. Barbarze (Grzegorz Sulikowski); Parki Długich Ogrodów (Klaudiusz Grabowski); Koszary Czarnych Huzarów (Wojciech Gruszczyński); Kasyno pułkowe (Jan Daniluk); Polskie handlówki w Wolnym Mieście (Helena Dzienis); W konsulacie imperium (Jacek Górski); Rozrywka przy Długich Ogrodach (Jacek Szymański); 130 lat na Sadowej (Jan Daniluk); Historia jednego mostu (Jagoda Załęska-Kaczko); Worki z Długich Ogrodów (Jacek Górski); Pamiątka po Hohenzollernach (Jan Daniluk); Blok przy Kommandanturpark (Jan Daniluk).