Książka Ryszarda Ciemińskiego należy do zbioru tych publikacji, których pojawienie się pozostaje w oczywistym związku z literackim Noblem dla Güntera Grassa. W nocie na okładce czytamy: „Ciemiński szczegółowo odsłania kulisy wydarzeń i skandali związanych z recepcją Grassa – zarówno tych z czasów PRL-u, jak i z lat ’90. Pisze również o mało znanych kaszubskich korzeniach noblisty, o jego zawirowaniach politycznych, oskarżeniach o bluźnierczość czy political uncorrectness, jakie wielokrotnie mu stawiano (również na forum międzynarodowym). Pokazuje portret wybitnego artysty, być może ostatniego w tej roli, który nie ucieka od politycznego i społecznego zaangażowania, nie unika sądów kontrowersyjnych, a nawet niepopularnych”.
„»Kaszubski werblista« – czytamy dalej – to jednak przede wszystkim zapis licznych, intensywnych spotkań (a także rozmów) z wybitnym pisarzem wielokrotnie podkreślającym – tak jak Autor książki – swój związek z Gdańskiem i Pomorzem, które stały się kanwą i tematem wszystkich ważniejszych dzieł Güntera Grassa”.
***
Ryszard Ciemiński „Kaszubski werblista. Rzecz o Günterze Grassie”, Tower Press, Gdańsk 1999.
Spis treści: Część I. I szukam ziemi Polaków: Zamiast wstępu; Saga rodu Krause; Było raz sobie miasto…; Wiersze polskie; Przygody pisarza w świecie sztuki; Pod lirycznym przymusem; Spotkania trzech stopni; Oko zostawione w Gdańsku; W miejsce zakończenia. Część II. Uznany i nagrodzony: Polowanie z nagonką, czyli bębnienie po blasze; Grass na śmietniku świata; Powrót do wolnego miasta; Poznańska wojna o Grassa; Grass i Rushdie; Blaszany polityk; Grass albumowo uwznioślony; W pielgrzymce do Polski; Literacka turystyka tęsknoty; Grass występuje z SPD...; Sonety do wypędzonych; Jestem niemilczącym świadkiem; Moje spotkania z Grassem. Nota o autorze.