PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Bronili Poczty Polskiej

Bronili Poczty Polskiej
Jan Daniluk „Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot Wydawca

Jak zauważa Jan Daniluk, choć bohaterska obrona słynnego gmachu Poczty Polskiej z Heveliusplatz w Gdańsku 1 września 1939 roku stała się symbolem, zaskakująco wiele związanych z nią kwestii pozostaje niejasnych. Popularnonaukowa broszura, wydana w serii „Patroni naszych ulic” jest próbą znalezienia satysfakcjonujących odpowiedzi przynajmniej na część z nich. Udało się to dzięki rzetelnemu zestawieniu informacji z dotychczasowego dorobku badaczy, którzy podejmowali temat obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, a także dzięki odnalezieniu przez autora nowych źródeł w niemieckich zbiorach

W publikacji w zarysie przedstawiono nie tylko przebieg samych walk o Pocztę Polską i zbrodnię popełnioną przez Niemców na jej obrońcach, lecz także genezę powstania Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, okres przygotowań do konfliktu, jak i formy upamiętnienia pocztowców w okresie powojennym.

***

Jan Daniluk „Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku”, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Gdańsk 2014.

Spis treści: Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku; Niespokojne wiosna i lato 1939 r.; Obrona Poczty Polskiej na Heveliusplatz; W niewoli. Zbrodnia; Pamięć o bohaterach; Lista obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 r.