Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza Wyspa Sobieszewska wchodzi w skład dzielnicy urbanistycznej Port. Jest położona na wschodnim krańcu miasta Gdańsk między Wisłą Przekop a Wisłą Śmiałą; stanowi wschodnią część pasa nadmorskiego Gdańska. Swoimi granicami obejmuje kilka historycznych osad: Górki Wschodnie, Sobieszewo, Orlinki, Wieniec, Komary, Sobieszewskie Pastwy, Przegalina oraz Świbno.
W strukturze przestrzennej Wyspy Sobieszewskiej można wyodrębnić kilka stref funkcjonalnych. Zespoły niskointensywnej zabudowy mieszkaniowej i mieszkaniowo-usługowej Górek Wschodnich, Sobieszewa i Świbna wzdłuż głównego traktu komunikacyjnego wyraźnie oddzielają pas plaży, wydm i lasów od obszaru o charakterze rolniczym, który zajmuje większość południowej części wyspy. Na obniżeniu polderowym z użytkami rolnymi i łąkami nadrzecznymi można zaobserwować czytelny, charakterystyczny układ pasmowy równoleżnikowy z prostopadłym do niego południkowym układem parcelacyjnym. Na obszarze wyspy sukcesywnie rozwija się funkcja turystyczna i rekreacyjna jako dopełnienie istniejącej funkcji mieszkaniowej.
Kierunki rozwoju
Dla Wyspy Sobieszewskiej przewiduje się rozwój funkcji turystyczno-wypoczynkowej, w szczególności turystyki pobytowej oraz bazy noclegowo-gastronomicznej i usługowej związanej z tą obsługą. Jest to również pożądana lokalizacja dla usług prozdrowotnych i z zakresu tzw. srebrnej gospodarki (dedykowanej ludziom starszym). Zakłada się, że funkcja mieszkaniowa nie będzie wiodącą na tym obszarze. Na Wyspie Sobieszewskiej występują niewielkie rezerwy terenu dla rozwoju zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Umiarkowany rozwój funkcji mieszkaniowej będzie następował dzięki uzupełnianiu brakującej infrastruktury technicznej i społecznej, wymianie i rehabilitacji istniejącej substancji mieszkaniowej, poprawie ekologicznych warunków życia.
Funkcja rolnicza dla południowej części wyspy, na południe od kanału melioracyjnego Młynówka, zostanie utrzymana. Ponadto Miasto Gdańsk będzie tutaj gospodarzem dwóch dużych imprez skautingowych: Ogólnopolskiego Zlotu Skautów z okazji 100-lecia ZHP w 2018 roku oraz Europejskiego Jamboree (EuroJam) w 2020.
Środowisko
obszary i obiekty objęte ochroną:
- rezerwat przyrody Ptasi Raj
- fragment rezerwatu przyrody Mewia Łacha
- Obszar Chronionego Krajobrazu Wyspy Sobieszewskiej i fragment Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich
- fragment obszarów Natura 2000: Ostoja w Ujściu Wisły i Ujście Wisły
- bezpośrednie sąsiedztwo obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka
- 1 pomnik przyrody
tereny wskazane do ochrony:
- planowane powiększenie rezerwatu przyrody Mewia Łacha
- 3 obszary cenne przyrodniczo proponowane do objęcia ochroną przyrody w formie użytków ekologicznych
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
- 97,7
Inżynieria
Dostęp do sieci inżynieryjnych zapewniony jest w zakresie ograniczonym do obszaru zainwestowania miejskiego. Brak dostępu do sieci ciepłowniczej. Obszar w wielkiej przewadze przeznaczony dla rolniczej przestrzeni produkcyjnej, odwadnianej systemem mechanicznym poprzez pompownię Sobieszewo. Obecnie na wyspie nie ma sieci kanalizacji deszczowej. Odwodnienie terenów zainwestowania miejskiego odbywa się bezpośrednio do Martwej Wisły lub poprzez zagospodarowywanie wód opadowych na terenie inwestycji.
Planuje się dokonanie rozdziału systemów odwadniających. Tereny wzdłuż brzegów Wisły Przekop, Wisły Śmiałej i Martwej Wisły, w postaci pasów o zmiennej miąższości, są wykazane jako obszary szczególnego zagrożenia powodzią.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska