PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wilno w Gdańsku 2024: program

Wilno w Gdańsku 2024: program
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

piątek, 4 października 2024  

 

IKM, Targ Rakowy 11 

15.00 – 22.00 - FILMOWA RETROSPEKTYWA MARIJI KAVTARADZE / POKAZY FILMOWE 

Marija Kavtaradze – reżyserka i scenarzystka, znana z subtelnych i emocjonalnych dzieł filmowych. Najnowszy film reżyserki pt. „Powoli” (2023) był litewskim kandydatem do Oscara i został wyróżniony na festiwalu w Sundance. 

15.00 Święty (2016) reż. Andrius Blaževičius , 1h 36m 

MIEJSCE: IKM, Targ Rakowy 11 - Audytorium 

Prowincja Litwy, rok 2008. Miasteczko tkwi w marazmie typowym dla krajów postsowieckich. Tu nie jest łatwo żyć: w ciągłej presji społecznej i religijnej, niepewności, w czasach ekonomicznego kryzysu. Vytas traci pracę w fabryce, ze znalezieniem kolejnej ma problemy. W kryzysie jest także i jego męskie poczucie sprawczości. Film był hitem frekwencyjnym litewskich kin.  

17.00 Powoli (2023) reż. Marija Kavtaradze , 1h 48 m 

MIEJSCE: IKM, Targ Rakowy 11 – Audytorium 

Jak kochać, nie pożądając? Subtelny film o namiętności i pasji – choć jeden z bohaterów jest osobą aseksualną. Elena i Dovydas, tancerka i tłumacz języka migowego – ciało to ich podstawowe narzędzie w komunikacji, służy do ekspresji emocji. To historia o poszukiwaniu nowego modelu relacji i intymności, na swoich zasadach, wbrew zastanym schematom.   

19.00 SUBTELNIE I MINIMALISTYCZNIE CZYLI MARIJA KAVTARADZE I LITEWSKIE KINO – DYSKUSJA Z PUBLICZNOŚCIĄ 

Prowadząca: Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa 

MIEJSCE: IKM, Targ Rakowy 11 – Audytorium 

Rozmowa po seansie „Powoli” o złożoności relacji międzyludzkich i subtelnych emocjach przedstawionych w filmie, o litewskim kinie oraz filmografii artystki.  

Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa. W internecie znana jako Kajutex. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, twórcami, krytykami, studentami, dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej.  

20.00 Summer Survivors (2018) reż. Marija Kavtaradze, 1h 31m 

MIEJSCE: IKM, Targ Rakowy 11 - Audytorium 

Nietypowe kino drogi. Ambitna psycholożka Indre zgadza się przewieźć dwójkę pacjentów do kliniki psychiatrycznej na wybrzeżu. Paulius — otwarty, młody mężczyzna przechodzący maniakalny epizod choroby dwubiegunowej – to kompletne przeciwieństwo introwertycznej Juste. Słodko-gorzka opowieść o nadziejach, bliskości, obietnicach i niespodziankach lata. 

 

Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9  

18.00 „Szczelina” KRISTINA ŠVENČIONYTĖ / WERNISAŻ WYSTAWY  

MIEJSCE: Galeria Peron, Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9 

Kuratorki: Gretė Tvarkūnaitė, Deimantė Česokaitė 

Koordynacja: Piotr Sz. Mańczak, Anna Brudzińska 

SZCZELINA jest zazwyczaj postrzegana jako coś negatywnego - wada, którą należy naprawić lub uszczelnić. W tej wystawie jednak, szczelina nabiera bardziej pozytywnych znaczeń - samoświadomości i autoanalizy, otwartości na siebie, akceptacji. Również szczelina, jej nieskończona głębia, może stać się symbolem swoistej medytacji, oczyszczenia, katharsis. Poprzez praktykę artystyczną i osobiste doświadczenia, „Szczelina” otwiera przestrzeń pustki, która ujawnia potencjał w bólu, dając wgląd w to, co leży poza nim. Wystawa zgłębia takie tematy jak: relacja między obserwatorem a obserwowanym, współgranie rzeczywistości i fikcji, napięcie między rzeczywistością a fantazją, konfrontacja z naiwną nadzieją na komunikację, pustka osobistej straty oraz ciężar wstydu. 

Wernisaż otworzy performans z nawiązaniem do gdańskiej historii języka esperanto. Wystawa będzie miała charakter przeglądowy, a centralną rolę pełnić będzie lustrzany obiekt „Demo versio". Szczelina  konotuje pęknięcie, potencjalny brak. Prace zmierzą się z próbą zmiany interpretacji pojęcia. Szczelina poprzez praktykę artystyczną i osobiste doświadczenia otwiera się na medytację i katharsis.

Kristina ŠVENČIONYTĖ – artystka i aktorka, stworzyła ponad czterdzieści ról w litewskim i zagranicznym teatrze i kinie. Jedna z najbardziej znanych twórczyń współczesnego litewskiego performansu. Łączy własne rzeźby-instalacje z tekstami. 

18.30 MIĘDZY AKTORKĄ A RZEŹBĄ / SPOTKANIE Z KRISTINĄ ŠVENČIONYTĖ  

MIEJSCE:  Galeria Peron, Stacja Orunia GAK 

prowadząca: Monika Jarząbek 

Rozmowa o relacjach: między aktorką a obiektem/instalacją, między tekstem a rzeźbą. Czy proces twórczy może być medytacją? Poruszone zostaną wątki dotyczące performansu, jego formy wyrazu oraz istoty tworzenia. 

Monika Jarząbek – magistra sztuki, teatrolożka, pedagożka teatralna, związana z gdańską kulturą instytucjonalną piętnaście lat, aktorka teatrów offowych. Poza teatrem interesuje się  historią sztuki. 

 

sobota, 5 października 2024 

 

Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9  

10:00 – 19.00    „SZCZELINA” KRISTINA ŠVENČIONYTĖ /WYSTAWA   

Kuratorki: Gretė Tvarkūnaitė, Deimantė Česokaitė  

MIEJSCE: Galeria PERON  

Wystawa potrwa do 31 października  

 

IKM, Targ Rakowy 11  

10:00 - ŚWIATŁOCZUŁE WILNO / WYSTAWA PLENEROWA FOTOGRAFII ZE ZBIORÓW MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU 

kuratorki wystawy: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka 

MIEJSCE: IKM, plac przed wejściem 

Wileńskie fotografie przywędrowały do Gdańska wraz z twórcami i ich rodzinami tuż po II wojnie światowej, podczas przymusowych migracji. Prezentowane na wystawie prace autorstwa m.in. Jana Bułhaka, Bolesławy Zdanowskiej czy Jana Misiewicza przedstawiają ważne dla Wilnian przestrzenie: pejzaże miejskie i podmiejskie, zwyczaje i życie codzienne. Niektóre fotografie stworzono w malowniczej estetyce piktorialnej. Wszystkie przypominają o związkach Gdańska i Wilna. 

Maja Bieńkowska – kulturoznawczyni, fotografka, adiunktka w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zajmuje się badaniem związku między fotografią a rzeczywistością, granicami percepcji widzenia fotograficznego oraz komizmem w fotografii. 

Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka – kuratorka wystaw, autorka. Kieruje Działem Gdańska Galeria Fotografii w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Interesuje się postawami aktywistycznymi w życiu społecznym i projektami łączącymi historię, pamięć, współczesność. 

12.00 ŚWIATŁOCZUŁE WILNO / OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE PLENEROWEJ FOTOGRAFII ZE ZBIORÓW MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU 

Prowadzące: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka 

MIEJSCE: IKM, plac przed wejściem 

13.00  „PROFESJONALIŚCI I MIŁOŚNICY. WYBRANI POLSCY FOTOGRAFOWIE WILNA ZE ZBIORÓW MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU” MAJA BIEŃKOWSKA, MAŁGORZATA TARASZKIEWICZ-ZWOLICKA / WYKŁAD 

MIEJSCE: IKM, Pracownia, parter 

O motywacjach i karierach fotograficznych indywidualności Wilna opowiedzą muzealniczki na co dzień pracujące z kolekcją. W zbiorach gdańskich znalazły się tysiące fotografii pamiątkowych i profesjonalnych poświęconych Wilnu. Ich autorami byli zarówno jego mieszkańcy, jak i wysokiej rangi artyści ze Stanisławem Filibertem Fleurym, Janem Bułhakiem, Kazimierzem Lelewiczem czy Bolesławą i Edmundem Zdanowskimi na czele.  

14.30 „JAN BUŁHAK I JEGO UNIWERSYTECKI ZAKŁAD FOTOGRAFIKI ARTYSTYCZNEJ W WILNIE” MACIEJ SZYMANOWICZ / WYKŁAD  

MIEJSCE: IKM, Pracownia, parter 

Opowieść o fenomenie fotograficznym Wilna, o historii i działalności Zakładu Fotografii Artystycznej, założonego przez Jana Bułhaka w 1919 roku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Był to pierwszy taki zakład na ziemiach polskich i  zarazem przełomowy, jeśli chodzi o umieszczenie fotografii pośród innych dziedzin sztuki. 

Maciej Szymanowicz – prof. UAM, historyk sztuki specjalizujący się w historii fotografii, kurator wystaw, autor książek i esejów z zakresu historii fotografii. Wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

 

IV Liceum Ogólnokształcące  z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, ul. Na Zaspę 31 

15.00 BIESIADA WILEŃSKA. ODDZIAŁ POMORSKI TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW WILNA I ZIEMI WILEŃSKIEJ / SPOTKANIE, WYSTAWA, KULINARIA, KONCERT 

Koordynacja: Oddział Pomorski Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej 

Koncepcja: Bożena Kisiel, Bożena Radłowska-Szymkun, Jolanta Rychlik 

Międzypokoleniowe wydarzenie z okazji z 35-lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Biesiada to okazja do spotkania miłośników i członków Towarzystwa, powspominania oraz uczty przy kulinariach przygotowanych przez uczniów IV Liceum  oraz młodzież z  Fundacji Świat Wrażliwy - Caffe Aktywni. 

Podczas biesiady odbędzie się także koncert zespołu muzycznego IXTET oraz wystawa. 

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, wstęp wolny, zgłoszenia udziału: bo.kisiel@wp.pl  

 

IKM, Targ Rakowy 11 

16.00 „MITOLOGIA ZNAD NERIS”. KOTRYNA ZYLĖ / SPOTKANIE AUTORSKIE  

MIEJSCE: IKM, Pracownia, parter 

prowadzący: Tomasz Snarski 

Powieść litewskiej pisarki, ilustratorki i graficzki Kotryny Zylė pt. „Siela sumuštnių dėžutėjė” („Dusza w pudełku na kanapki”) została wybrana w 2021 książką roku dla nastolatków. Autorka osadza litewski folklor i mitologię we współczesnym świecie. Jej najnowsza książka „Mylimi kaulai” („Kości, które kochałam”) to pierwsza powieść autorki dla dorosłych. Podczas spotkania będzie można zapoznać się z fragmentami tej powieści przetłumaczonymi na język polski przez Paulinę Ciucką.  

Tomasz Snarski – poeta, prawnik, filozof, publicysta, zaangażowany w rozwijanie gdańsko-wileńskich więzi. Mówi o sobie, że jest „gdańszczaninem z wileńskim sercem”. Stale współpracuje z wileńskimi organizacjami literackimi i społecznymi. Dyrektor artystyczny „Wilna w Gdańsku” oraz kurator artystyczny projektu „Bursztyny Literatury”. 

18.00 „LITWA PO LITEWSKU”. DOMINIK WILCZEWSKI / SPOTKANIE AUTORSKIE  

MIEJSCE: IKM, Pracownia, parter 

prowadzący: Michał Nogaś 

Historia Litwy to nie tylko unia lubelska, wspólna walka pod Grunwaldem, „Pan Tadeusz” oraz obowiązkowe zwiedzanie Ostrej Bramy i cmentarza na Rossie. Dominik Wilczewski snuje wciągającą opowieść o splocie przeszłości Litwy z jej współczesnością. „Litwa po litewsku” to wnikliwa i pasjonująca rekonstrukcja historii, opis relacji polsko-białorusko-litewskich. 

Dominik Wilczewski – dziennikarz, publicysta, analityk. Publikował m.in. w „Nowej Europie Wschodniej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz miesięczniku „Pismo. Magazyn Opinii”. Jest współautorem książki „1938. Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem. 80. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Litwą”.  

Michał Nogaś – dziennikarz prasowy i radiowy. Pisze o książkach, rozmawia z ludźmi kultury i sztuki nie tylko o literaturze. Autor książki „Z niejednej półki. Wywiady”, w której znalazł się zapis trzydziestu siedmiu z kilkuset jego spotkań z pisarkami i pisarzami z całego świata.

20.30 BABADAG / KONCERT  

MIEJSCE: IKM,  Audytorium 

Babadag to polsko-litewska formacja postfolkowa działająca między Wilnem, Suwalszczyzną a Warszawą. Eksperymentuje z wątkami muzyki tradycyjnej, nadając im zaskakujące i współczesne formy i brzmienia. Powołana została do życia w Warszawie przez wokalistkę i kompozytorkę Olę Bilińską. Po przeprowadzce na Suwalszczyznę liderka zaprosiła do współpracy trzy siostry Kriščiūnaitė – wokalistki z Wilna. 

 

niedziela, 6 października 2024 

 

IKM, Targ Rakowy 11 

10:00 - ŚWIATŁOCZUŁE WILNO / WYSTAWA PLENEROWA FOTOGRAFII ZE ZBIORÓW MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU 

kuratorki wystawy: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka 

MIEJSCE: IKM, plac przed wejściem 

12.00 – 15.00 POEZJA ZNAD NERIS I MOTŁAWY / WARSZTATY POETYCKIE 

Prowadzenie: poetki i poeci z Gdańskiego Klubu Poetów 

MIEJSCE: IKM, Sala Warsztatowa 1p 

Warsztaty poetyckie dla każdego prowadzone przez poetki i poetów z Gdańskiego Klubu Poetów. Będziemy pisać wiersze o Wilnie i o gdańsko-wileńskich tożsamościach.  

Gdański Klub Poetów - skupia osoby tworzące i kochające poezję. Działa od dziesięciu lat, organizując konkursy poetyckie, akcje literackie i wiele innych inicjatyw skupionych wokół poezji. Prezeską Gdańskiego Klubu Poetów jest Gabriela Szubstarska. 

13.00 „MIŁOSZ NAD MOTŁAWĄ”. MAŁGORZATA CZERMIŃSKA / ROZMOWA 

MIEJSCE: IKM, Pracownia, parter 

prowadzący: Tomasz Snarski 

Rozmowa o związkach Czesława Miłosza z Gdańskiem i różnych miejscach autobiograficznych w jego twórczości.  

Małgorzata Czermińska – literaturoznawczyni, profesor. Jest cenioną badaczką zjawiska autobiografizmu i autorką wpływowej teorii pisarstwa osobistego, która przybrała kształt koncepcji trójkąta autobiograficznego, obejmującego świadectwo, wyznanie i wyzwanie. Związkom Czesława Miłosza z Gdańskiem i Pomorzem poświęciła dwie współredagowane książki zbiorowe: „Czesława Miłosza północna strona” (2011, materiały międzynarodowej konferencji naukowej na UG) oraz „Miłosz na Żuławach. Epizod z biografii poety” (2013). 

15.00 „NERIS, CZYLI WILIA”. JUBILEUSZ 35-LECIA KWARTALNIKA „ZNAD WILII” / SPOTKANIE AUTORSKIE 

MIEJSCE: IKM, Pracownia, parter 

prowadzący: Tomasz Snarski 

Spotkanie autorskie z Romualdem Mieczkowskim oraz prezentacja jubileuszowego wydania kwartalnika „Znad Wilii”, który w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. 

Porozmawiamy o poezji i prozie inspirowanej Wilnem, o współczesnym życiu literackim stolicy Litwy, a także o powrotach Czesława Miłosza na Litwę.  
 
Romuald Mieczkowski – wileński poeta, prozaik, dziennikarz i publicysta. Redaktor naczelny kwartalnika „Znad Wilii”, twórca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Maj nad Wilią”, Członek Związku Pisarzy Litwy oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.  

16:00 DOLINA ISSY reż. Tadeusz Konwicki 1h 50 m / POKAZ FILMOWY  

MIEJSCE: IKM, Sala Warsztatowa 1p. 

Konwicki interpretuje Miłosza, klasyka kina i literatury. Nad rzeką Issą ludzie żyją w półmitycznej rzeczywistości, gdzie losy mieszkańców przeplatają się z mitycznymi istotami. Osią fabularną utworu są historie: małego Tomaszka, tragicznego w skutkach romansu miejscowego księdza i jego gosposi, nieodwzajemnionej miłości pokojówki Barbarki do swojego pana, postępującego szaleństwa leśnika Baltazara. 

 

Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9  

15.00 -19.00   „SZCZELINA” KRISTINA ŠVENČIONYTĖ / WYSTAWA   

Kuratorki: Gretė Tvarkūnaitė, Deimantė Česokaitė  

MIEJSCE: Galeria Peron  

Wystawa potrwa do 31 października  

19 i 20 października 

ŚLADAMI GDAŃSKICH WILNIUKÓW / SPACER HISTORYCZNY 

Koordynacja: Pomorski Oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej 

Koncepcja; Bożena Kisiel, Magdalena Stormowska 

Spacery zaplanowano w dwóch etapach 

  1. Dzielnice - Główne, Stare, Dolne Miasto
  2. Dzielnice  - Wrzeszcz, Oliwa, Żabianka