Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Ojca Św. Jana Pawła II dnia 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na Jego życie. Święto jest obchodzone 11 lutego każdego roku.
Tegoroczny Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie uroczyście 8 lutego przez Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia. Uroczystość rozpocznie się mszą św. o godz. 15.00 w kościele pw. Gwiazdy Morza w Sopocie . Osoby chore i niepełnosprawne z okolic Rumii, Wejherowa, Gdyni, Trójmiasta, Pruszcza Gdańskiego dowiezione zostaną na Mszę św. ośmioma autokarami.
Do dyspozycji chorych obok kościoła znajdować się będą sanitariaty TOI-TOI. Po Mszy św. chorzy i niepełnosprawni przewiezieni będą autokarami na uroczysty Koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, który odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na Ołowiance o godz. 18.00.
Podczas Koncertu wręczone zostaną legitymacje Honorowych Członków COC, nagrodzone zostaną osoby niepełnosprawne z najdłuższym stażem w Duszpasterstwie Osób Niepełnosprawnych, a także ogłoszony zostanie Wolontariusz COC roku 2008.
Światowy Dzień Chorego ma przypominać o konieczności zapewnienia chorym dobrej opieki, dowartościowania cierpienia chorych na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej, a także zaznaczeniem wagi wolontariatu. Jest także okazją do wyrażenia naszego uznania wszystkim, którzy opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi za ich pełne poświęcenia zaangażowanie.
Takie uznanie należy się szczególnie Stowarzyszeniu Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej z siedzibą w Pruszczu Gdańskim. Stowarzyszenie to, będące organizacją pożytku publicznego, zostało powołane przez Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gdańskiej. Duszpasterzem Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gdańskiej i Asystentem Kościelnym Stowarzyszenia COC jest Ksiądz Prałat Stanisław Łada.
Duszpasterstwo działa od 1987 roku i skupia ponad 3000 osób, w tym 2000 z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną oraz 1000 opiekunów i wolontariuszy. Powołane przez nie Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej zrzesza około 400 członków , w tym ponad połowa to osoby niepełnosprawne.
DW