PORTAL MIASTA GDAŃSKA

XVII Światowy Dzień Chorego

XVII Światowy Dzień Chorego
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Ojca Św. Jana Pawła II dnia 13 maja 1992 roku ? w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na Jego życie. Święto jest obchodzone 11 lutego każdego roku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Ojca Św. Jana Pawła II dnia 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na Jego życie. Święto jest obchodzone 11 lutego każdego roku.

Tegoroczny Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie uroczyście 8 lutego przez Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia. Uroczystość rozpocznie się mszą św. o godz. 15.00 w kościele pw. Gwiazdy Morza w Sopocie . Osoby chore i niepełnosprawne z okolic Rumii, Wejherowa, Gdyni, Trójmiasta, Pruszcza Gdańskiego dowiezione zostaną na Mszę św. ośmioma autokarami.
Do dyspozycji chorych obok kościoła znajdować się będą sanitariaty TOI-TOI. Po Mszy św. chorzy i niepełnosprawni przewiezieni będą autokarami na uroczysty Koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, który odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na Ołowiance o godz. 18.00.
Podczas Koncertu wręczone zostaną legitymacje Honorowych Członków COC, nagrodzone zostaną osoby niepełnosprawne z najdłuższym stażem w Duszpasterstwie Osób Niepełnosprawnych, a także ogłoszony zostanie Wolontariusz COC roku 2008.

Światowy Dzień Chorego ma przypominać o konieczności zapewnienia chorym dobrej opieki, dowartościowania cierpienia chorych na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej, a także zaznaczeniem wagi wolontariatu. Jest także okazją do wyrażenia naszego uznania wszystkim, którzy opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi za ich pełne poświęcenia zaangażowanie.

Takie uznanie należy się szczególnie Stowarzyszeniu Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej z siedzibą w Pruszczu Gdańskim. Stowarzyszenie to, będące organizacją pożytku publicznego, zostało powołane przez Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gdańskiej. Duszpasterzem Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gdańskiej i Asystentem Kościelnym Stowarzyszenia COC jest Ksiądz Prałat Stanisław Łada.
Duszpasterstwo działa od 1987 roku i skupia ponad 3000 osób, w tym 2000 z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną oraz 1000 opiekunów i wolontariuszy. Powołane przez nie Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej zrzesza około 400 członków , w tym ponad połowa to osoby niepełnosprawne.

DW