Już w poniedziałek rozpoczną się prace przy wykopie pod fontannę. Fontanna ma stanąć na skwerze przed Kaplicą Królewską do końca czerwca 2009 roku. Jej odtworzenie było inicjatywą spółki wodociągowej Saur Neptun Gdańsk.
Pomysł, aby w Gdańsku odtworzyć historyczną fontannę, pojawił się po raz pierwszy podczas obchodów 10-lecia spółki SNG w 2002 roku. Miała ona być prezentem od firmy dla wszystkich gdańszczan.
W 2005 roku Saur Neptun Gdańsk rozstrzygnął na koncepcję samej fontanny i rok później, na zlecenie SNG, powstał projekt techniczny. W latach 2007-2008 zwyciężczynie konkursu, artystki rzeźbiarki Ewa Koprowska i Lucyna Kujawa, wykonały naturalnej wielkości rzeźby czterech lwów. Fontanna nie będzie nawiązywać do historycznego pierwowzoru, ale do czterech historycznych kwartałów dawnego Gdańska nawiązywać będą barwy strumieni wodnych - biały, czerwony, niebieski i pomarańczowy. Sama fontanna będzie miała formę kwadratu, a w narożnikach zasiądą lwy, każdy w innej pozie. Lwy będą siedziały na prostokątnym, granitowym podłożu otaczającym kwadrat o wymiarach sześć na sześć metrów, w którym znajdą się 24 dysze tłoczące wodę. One także będą na wysokości gruntu, więc po fontannie będzie można swobodnie chodzić - wyjaśniają autorki projektu.
Fontanna stała tam już w II połowie XVII wieku, obecny projekt nie nawiązuje jednak do jej opisów (żadna ilustracja się nie zachowała), ale jest współczesnym nawiązaniem do historii tego miejsca.
Dotychczasowy udział Saur Neptun Gdańsk w tym projekcie to: organizacja konkursu na koncepcję fontanny, przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie modeli gipsowych lwów, które służą do wykonania lwów w brązie. Udział Miasta Gdańska to budowa samej fontanny wraz z rewitalizacją nawierzchni ulicy Grobla I na odcinku od ulicy Szerokiej do Św. Ducha. Dodatkowo Miasto Gdańsk założyło, że wraz z budową fontanny zostanie przebudowane bezpośrednie otoczenie bazyliki mariackiej, a ulica Grobla I stanie się deptakiem, zakończonym właśnie Fontanną Czterech Kwartałów.
Przewidywane koszty inwestycji, czyli fontanny wraz z otoczeniem i małą architekturą - około 2,7 mln złotych (koszt fontanny, lwów i prac towarzyszących). Udział SNG w tym projekcie sięga 10% wszystkich kosztów inwestycji.
Grażyna Pilarczyk, SNG