PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dzień z Fahrenheitem w Gdańsku!

Dzień z Fahrenheitem w Gdańsku!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

30 października 2008 r. w godz. 12:00 -18.30 na Długim Targu odbędzie się uroczyste odsłonięcie termometru Fahrenheita .

Czym jest temperatura? Jak ją zmierzyć? Jak zimy jest ciekły azot? Jak gorące jest stopione żelazo?  Jak zmieścić 1-metrowy balon w kubeczku  o średnicy15 cm? Czy schłodzone ciała mogą latać? Czy tlenu można się napić? Jak wytworzyć suchy lód? Czy ciepło wystarczy, aby uruchomić silnik? Jak wytworzyć pioruny kuliste w mikrofalówce?  Jak zgnieść puszkę nie używając siły? Czy butelka z wodą może stać się rakietą? Czy ryba wrzucona do zamarzniętego jeziora jest w stanie przeżyć?

Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań będzie można znaleźć  przy stanowiskach pokazowych na Długim Targu oraz obejrzeć  i przeprowadzić samodzielnie wiele niezapomnianych eksperymentów. Wśród nich:

- ?zimne? eksperymenty:  z wykorzystaniem ciekłego azotu (-196° C), latające nadprzewodniki, kurczące się balony, fontanna ?mrożąca krew w żyłach?, kruszenie roślin, gumy itp.,skroplony tlen, badanie temperatury zamarzniętego jeziora, lód bez kropli wody

- ?gorące eksperymenty?: stopione żelazo (temp. ok. 3000°C),badanie temperatury rozżarzonego pręta, złudne odczuwanie ciepła,implozja puszek po napojach, silnik napędzany ciepłem, wytwarzanie plazmy w mikrofalówce

- termometry inne niż zwykle

PROGRAM

  • 12.00 Rozpoczęcie eksperymentów na Długim Targu pod hasłem ?Zrób to sam?
  • 13.00 Uroczyste odsłonięcie Kolumny Meteorologicznej Fahrenheita
  • 13.20/13.30 Najciekawsze eksperymenty - pokaz pt. ?Temperatura ? czyli, czy jest zimno, czy jest ciepło??
  • 13.30 Dalszy ciąg eksperymentów ?Zrób to sam?
  • 18.00 Fire Show
  • 18.30 Zakończenie

Genialny Fizyk i inżynier Daniel Gabriel Fahrenheit urodził sie w XVII wieku w Gdańsku. Odsłoniecie wzorowanej na orginale z 1752 roku kolumny wystawienniczej z termometrem Fahrenheita i barometrem pozwoli przybliżyć postać mieszkańcom Gdańska i turystom odwiedzającym miasto. Fahrenheit jest znany jako wynalazca skali termometrycznej wciąż stosowanej w krajach anglosaskich. To właśnie on jako pierwszy zastosował do pomiarów temperatury rtęć , opisał zjawisko przechodzenia wody oraz zależność temperatury wrzenia od ciśnienia.

adamowicz (1.28 MB)