PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Co z wodą na Wyspie Sobieszewskiej?

Co z wodą na Wyspie Sobieszewskiej?
Co z wodą na Wyspie Sobieszewskiej?
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Saur Neptun Gdańsk informuje, że w wyniku podłączenia mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej do gdańskiego  wodociągu centralnego, stopniowo wyłączane są dwa ujęcia lokalne, dotychczas zaopatrujące mieszkańców w wodę. W tej chwili woda na Wyspie Sobieszewskiej spełnia już w 100% wszystkie kryteria jakościowe, ponieważ jest to ta sama woda, którą piją mieszkańcy Śródmieścia, Oruni, Lipiec i Stogów.  

Woda ta, w odróżnieniu od wody z dotychczas pracujących ujęć lokalnych, ma jednak  wyższy stopień twardości. Taka woda zawsze będzie pozostawiała osad w herbacie, nie ma jednak żadnego szkodliwego wpływu na zdrowie.

Zalecane jest dostosowanie pracy urządzeń takich jak pralka czy zmywarka do nowych parametrów wody. Nowy stopień twardości wody to 16,5 w niemieckiej skali DH, jest to woda średniotwarda. Poprzednio wartość ta nie przekraczała 2,0 w tej samej skali. Co ważne, w wodzie  nie ma już  przekroczeń zawartości związków fluoru.  Dodatkowo, zwiększyło się ciśnienie wody w sieci wodociągowej, nie przekracza ono jednak wartości dopuszczalnych. Może to powodować na początku efekt „wybuchającego kranu”. Wszelkie osady, które mogą się pojawiać w wodzie z kranu, to jedynie efekt zwiększenia ciśnienia w sieci, który ma charakter przejściowy.

Parametry jakościowe wody są stale monitorowane.  Badania laboratoryjne nie wykazały żadnych odstępstw. Woda jest całkowicie zdrowa i spełnia krajowe i europejskie normy sanitarne.    

Grażyna Pilarczyk
Rzecznik prasowy spółki SNG