PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Akcja "Bezpieczeństwo Kobiet 2012"

Akcja "Bezpieczeństwo Kobiet 2012"
Akcja "Bezpieczeństwo Kobiet 2012"
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
bezpieczenstwo_kobiet

Ruszył serwis internetowy www.bezpieczenstwokobiet2012.info oraz zapisy na warsztaty. Bezpieczeństwo Kobiet 2012 to program składający się z serwisu internetowego z poradami dostępnymi w kilku językach oraz z kampanii społecznej na temat zapobiegania przemocy wobec kobiet planowanej na czerwiec 2012, wypracowywanej wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Gdańska podczas warsztatów antydyskryminacyjnych i artystycznych. 

Serwis internetowy zawiera porady, podstawy samoobrony, postępowanie w przypadkach przemocy, numery telefonów zaufania, kontakty do organizacji pomocowych. Rozpoczęły się również zapisy na warsztaty artystyczne "Bez izolacji" prowadzone przez Iwonę Zając oraz warsztaty wrażliwości genderowej i asertywności "Nie znaczy nie!" prowadzone przez Annę Urbańczyk. Organizatorzy projektu to Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!" i Instytut Kultury Miejskiej.
Zapisy na bezpłatne warsztaty trwają od 8 do 19 marca 2012. Informacje na temat zapisów można znaleźć stronie www.bezpieczenstwokobiet2012.info.
Poniżej terminy oraz szczegółowy opis warsztatów.

Warsztaty wrażliwości genderowej i asertywności ?Nie znaczy nie!?

24-25 marca 2012 (sobota i niedziela), godz. 10.00-18.00
W ramach 16 godzin warsztatów omówimy kwestie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Szczególnie uważnie przyjrzymy się stereotypom dotyczącym płci oraz jak wpływają one na mechanizmy przemocy. Podczas szkolenia odpowiemy na pytanie, jak wygląda płeć społeczno-kulturowa, jak jest konstruowana w społeczeństwie i jak przekłada się to na życie codzienne, szczególnie życie kobiet. Ważnym aspektem warsztatów będzie skupienie się na asertywności w sytuacjach dla nas osobiście trudnych i przećwiczenie reakcji. Poznamy też sposoby reagowania na dyskryminację, język wrażliwy, który na pewno będzie przydatny podczas konstruowania prac i haseł do kampanii społecznej podczas warsztatów plastycznych z Iwoną Zając.
Prowadzenie: Anna Urbańczyk - aktywistka praw człowieka, trenerka, koordynatorka projektów społecznych m.in. ?Bezpieczeństwa kobiet 2012? w Instytucie Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016). Absolwentka m.in. Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Krakowie (Stowarzyszenie Willa Decjusza). Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA).

Warsztaty artystyczne ?Bez izolacji?

31 marca -1 kwietnia 2012 (sobota i niedziela) godz. 11.00-16.00
W ramach 10 godzin warsztatów omówimy przykłady pozytywnych i negatywnych kampanii społecznych. Opierając się na technice szablonu wspólnie wypracujemy materiały wizualne do wykorzystania w kampanii dotyczącej przemocy wobec kobiet.
Prowadzenie: Iwona Zając ? gdańska artystka, malarka, autorka murali. Do najbardziej znanych jej projektów należy ?Stocznia? - seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. W ciągu paru ostatnich lat temat jej prac się zmienił i ogniskuje wokół rodziny, kobiet, odzyskiwania tożsamości: ?Mama?, ?Idealna? ?Cudzoziemka?.