Mapę działań wyznacza dokument GDAŃSK 2030 PLUS STRATEGIA ROZWOJU MIASTA. Wśród pięciu obszarów strategicznych – obok edukacji i kapitału społecznego, gospodarki i transportu, przestrzeni publicznej oraz zdrowia – wskazano w nim właśnie na kulturę. Ma ona „przenikać różne sfery życia miejskiego, zakorzeniać się w przestrzeni oraz wpływać na tożsamość mieszkańców”. Jako cele rozwojowe w tym obszarze wskazano „wzrost poziomu uczestnictwa mieszkańców i turystów w kulturze” oraz „wzrost poziomu utożsamiania się mieszkańców z Gdańskiem”. A to zobowiązuje do różnorodności oferty, jej powszechności, dostępności i atrakcyjności.
Ofertę kulturalną miasta tworzą zarówno instytucje kultury, placówki edukacyjne, jak i organizacje pozarządowe oraz prywatne osoby i podmioty. Składają się na nią takie wydarzenia, jak m.in.: festiwale, koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, warsztaty, spacery, spotkania literackie, ale też działania partycypacyjne, angażujące gdańszczanki i gdańszczan. Równie ważne są projekty o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, jak miejskim oraz dzielnicowym.
Publikacja, którą Państwu przekazujemy, jest przewodnikiem po gdańskich inicjatywach systemowo wspierających sektor kultury. Znajdziecie tu praktyczne wskazówki dotyczące możliwości dołączenia do konkretnych programów. Wizją Gdańska, jak zapisano w dokumencie GDAŃSK 2030 PLUS STRATEGIA ROZWOJU MIASTA, jest „miasto skupiające i przyciągające to, co najcenniejsze – ludzi dumnych z dziedzictwa, solidarnych, otwartych, kreatywnych, rozwijających się i wspólnie kształtujących przyszłość”.