Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na
stronie głównej gdansk.pl
Komisje wyborcze w dniu 18 maja będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Po raz który zagłosujemy w maju?
Będą to ósme powszechne wybory prezydenckie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Najmniej jak do tej pory - sześciu kandydatów na najwyższy urząd w państwie - było w 1990 r.
Tylko raz wybory prezydenckie rozstrzygnęły się w I turze. Tej niezwykłej sztuki dokonał w 2000 r. Aleksander Kwaśniewski, który starając się o reelekcję zdobył 53,9 proc. głosów. Ten rekomendowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej polityk jest też jedynym, oprócz Andrzeja Dudy (Prawo i Sprawiedliwości), który urząd prezydenta RP sprawował przez dwie 5-letnie kadencje.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
Lista kandydatów została zamknięta
Przypomnijmy, że ostateczny termin zgłaszania do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, minął 4 kwietnia, o godz. 16.00. Każdy, kto chciał pretendować o najwyższy urząd w państwie, musiał złożyć w PKW co najmniej 100 tysięcy podpisów obywateli pod swoją kandydaturą.
W tym terminie zgłosił się 17 kandydatów. Ostatecznie, po weryfikacji złożonych podpisów PKW odmówiła rejestracji czterem osobom: Dawidowi Jackiewiczowi, Wiesławowi Lewickiemu, Romualdowi Starosielcowi i Pawłowi Tanajno.
PKW zarejestrowała 13 kandydatów. Jest to ostateczna lista. Są to: (w kolejności alfabetycznej):
- Artur Bartoszewicz - lat 51, nauczyciel akademicki, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- Magdalena Biejat - lat 43, wicemarszałek Senatu, Nowa Lewica
- Grzegorz Braun - lat 58, poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja Korony Polskiej
- Szymon Hołownia - lat 48, marszałek Sejmu, Polska 2050 Szymona Hołowni
- Marek Jakubiak - lat 65, przedsiębiorca i poseł, Federacja dla Rzeczypospolitej
- Maciej Maciak, lat 54, dziennikarz, portal Włocławek, Ruch Dobrobytu i Pokoju
- Sławomir Mentzen - lat 38, doradca podatkowy, Konfederacja Wolność i Niepodległość
- Karol Nawrocki - lat 42, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski z poparciem Prawa i Sprawiedliwości
- Joanna Senyszyn - lat 76, dziennikarz Tygodnika "Fakty po Mitach"
- Krzysztof Stanowski, lat 42, dziennikarz, Kanał Zero, bezpartyjny
- Rafał Trzaskowski - lat 53, prezydent Warszawy, Platforma Obywatelska RP
- Marek Woch - lat 46, Kancelaria Rzecznika Przedsiębiorców Prosta SA, Bezpartyjni Samorządowcy - Łączy nas Polska
- Adrian Zandberg - lat 45, poseł, Partia Razem
II tura wyborów prezydenckich odbędzie się po dwóch tygodniach gdy 18 maja żaden z kandydatów nie otrzyma bezwzględnej większości. Ostateczne głosowanie odbędzie się 1 czerwca - na kartach do głosowania figurować będą nazwiska dwóch osób, które uzyskały najlepszy wynik w I turze.
Głosujmy, nie śpijmy
W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi przypominamy co zrobić, aby wziąć udział w głosowaniu.
Każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały w danej gminie, automatycznie w tej gminie jest wpisany do rejestru wyborców. Kto nie ma pewności, czy znajduje się w spisie wyborców, może to sprawdzić online, za pośrednictwem profilu zaufanego na portalu gov.pl.
Sprawdzenie, czy wyborca figuruje w spisie wyborców będzie też możliwe do 13 maja w Zespołach Obsługi Mieszkańców nr 1, 3 lub 4, w godzinach pracy placówek.
Jak zmienić miejsce głosowania?
Jeśli z jakiegoś powodu zameldowanie nie jest możliwe, to rozwiązaniem, które pozwala głosować poza miejscem zameldowania jest dopisanie się do spisu wyborców - w języku urzędowym jest to zmiana miejsca głosowania.
Dopisanie się do spisu wyborców to dobre rozwiązanie dla osób, które studiują, pracują i mieszkają w naszym mieście, ale pozostają zameldowane w rodzinnych stronach. I żeby na dzień wyborów nie musiały wracać do miejscowości, z których pochodzą, mogą zmienić miejsce głosowania i dopisać się do spisu wyborców tu w Gdańsku, gdzie faktycznie mieszkają.
Prezydent RP zostanie wybrany na 5-letnią kadencję
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Dopisywanie do spisu (zmiana miejsca głosowania) było popularną procedurą w poprzednich wyborach: Sejmu i Senatu, samorządowych i Parlamentu Europejskiego.
UWAGA! Wszystkie formalności związane z dopisaniem się do spisu wyborców można już załatwiać od piątku,
4 kwietnia, za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej
gov.pl
Wniosek obejmuje także II turę wyborów - wyznaczoną po dwóch tygodniach na niedzielę 1 czerwca - chyba, że wyborca po pierwszym głosowaniu ponownie zmieni miejsce głosowania (może to zrobić do 29 maja).
Osoby, które nie chcą korzystać z internetu mogą dopisać się do spisu wyborców osobiście. W Gdańsku jest to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców, w godzinach ich pracy:
- nr 1, ul. Partyzantów 74,
- nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
- nr 4, ul. Wilanowska 2
Jak uzyskać zaświadczenie o głosowaniu poza Gdańskiem?
Z kolei zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów będzie potrzebne każdemu z zameldowanych mieszkańców Gdańska, który wie, że 18 maja z różnych powodów (np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd.) będzie przebywać poza miejscem zameldowania.
UWAGA! W przeciwieństwie jednak do procedury dopisania się do spisu wyborców zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać wyłącznie osobiście (lub przez pełnomocnika) w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.
Po upadku komunizmu w 1989 r. w bezpośrednich wyborach Polacy wybierali prezydenta już siedem razy
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
W Gdańsku zaświadczenie do głosowania można otrzymać w jednym z trzech wymienionych powyżej Zespołów Obsługi Mieszkańców, do czwartku, 15 maja, do godz. 16.00.
Z takim zaświadczeniem, opatrzonym hologramem, będzie można głosować w dowolnym miejscu w Polsce (oczywiście, także w Gdańsku), ale także za granicą - w obu turach wyborów prezydenckich.