
My z Niego, czyli z Dziadów
Festiwal “Lamentacje” odbywa się od 8 do 17 kwietnia w Warszawie, w Teatrze Polskim, we współpracy z Instytutem Grotowskiego. Stanowi próbę zmierzenia się z tradycją polskiego romantyzmu, który wciąż nabiera nowych treści za sprawą współczesnych nam kontekstów życia społecznego i politycznego. Nietrudno dojść do wniosku, że umysł Polaka zasadniczo pogardza oświeceniowym rozumem, ciąży w stronę upiorów, gdzie osią świata są od mniej więcej 200 lat Mickiewiczowskie Dziady.
Twórcy festiwalu również uważają “Dziady” za główny punkt odniesienia, ale próbują zderzyć dzieło Mickiewicza z utworami innych autorów. Zorganizowali też cykl dyskusji wokół kluczowych idei Festiwalu Lamentacje. Dla przykładu: w drugim dniu tematem spotkania z prof. Ola Hnatiuk była “Bratobójcza przemoc”.
Czytaj także: Nowy sukces. Teatr Wybrzeże potwierdza świetną markę
ZOBACZ FRAGMENT:
Wyjść z zaklętego kręgu
Pomysł, by wsiąść do pociągu i wyruszyć w duchową - a zarazem realną - podróż, twórcy festiwalu uznali za coś wręcz obowiązkowego. To nie przypadek, że wybór padł na Gdańsk.
Michał Mizera, kurator festiwalu, wyjaśnia:
By wziąć udział w tych zapasach z upiorami, wybierzemy się do Gdańska specjalnym festiwalowym pociągiem do miejsca, z którego wyprorokowany przez Wyspiańskiego wyrobnik odmienił polskie losy nie poprzez śmierć i ofiarę. Wcześniej odrobiliśmy lekcję Witkacego, który W małym dworku pokazał, że dla ozdrowienia trzeba wygnać z domu duchy bliskich zmarłych. Trzeba zanegować rytuał dziadów. Trzeba wyjść z zaklętego kręgu obcowania z duchami. Trzeba żyć! Jakże okrutnie i dojmująco to brzmi wobec współczesnej tragedii i śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i Zwykłego, Szarego Człowieka Piotra Szczęsnego, których pamięci dedykujemy nasz wyjazd spod Pałacu Kultury i Nauki na Targ Węglowy.
Czytaj także: Teatr Wybrzeże najlepszy w Polsce wg ekspertów miesięcznika Teatr. Aż 27 wskazań!
MICHAŁ MIZERA ZAPRASZA NA FESTIWAL LAMENTACJE:
A imię jego IC Wyzwolenie
Zanim wsiądą do pociągu, organizatorzy i publiczność festiwalu pójdą pod Pałac Kultury i Nauki. Złożą kwiaty w miejscu, gdzie w 2017 roku Piotr Szczęsny jako “Szary Człowiek” dokonał aktu samospalenia na znak protestu przeciwko polityce ówczesnych władz, prowadzącej do wewnętrznego rozbicia społeczeństwa i dyskryminacji - m.in. za sprawą języka nienawiści.
Specjalny pociąg festiwalowy będzie czekał na Dworcu Warszawa Wschodnia. Nie da się go pomylić z innymi, ponieważ nosi nazwę IC Wyzwolenie - od tytułu spektaklu, na który ma zawieźć pasażerów do Gdańska.
Odjazd zaplanowano na godz. 10.26.
Podróż da okazję do intelektualnych przygód, które zaplanowano w dwóch wagonach konferencyjnych.
Na godz. 12.00 - spotkanie z Adamem Michnikiem w wagonie konferencyjnym, pod tytułem “Nieszczęsny dar wolności” (ok. 45 minut).
Następnie: seminarium z Krzysztofem Rutkowskim “Mickiewicz w Białej Lokomotywie”.
Czytaj także: Święto teatru w Gdańsku. Aż cztery nagrody dla spektaklu Teatru Wybrzeże „Piękna Zośka”

Dla gdańszczan specjalne względy
Pociąg ma dotrzeć na miejsce przed godz. 14. Z dworca Gdańsk Główny uczestnicy wyprawy pójdą pod Złotą Bramę, by złożyć wiązankę kwiatów na płycie upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza.
- Uznaliśmy, że ten gest pamięci jest obywatelsko bardzo ważny - mówi Michał Mizera.
Spektakl w Teatrze Wybrzeże rozpocznie się o godz. 17.00. I jest to ważna informacja również dla gdańskich miłośników teatru, bowiem przed rozpoczęciem sztuki będzie do nabycia wolna pula kilkudziesięciu biletów wstępu - wyjątkowa okazja, by zobaczyć “Wyzwolenie”.
Zaraz po spektaklu - spotkanie publiczności z Janem Klatą.
Festiwalowy pociąg w drogę powrotną wyruszy o godz. 20.40. W Warszawie Wschodniej ma być ok. godz. 23.30.
- Gdańsk już wniósł wiele dobrego do naszego festiwalu, więc nastawiamy się na więcej - podkreśla Michał Mizera. - W niedzielę Teatr Wybrzeże pokazał Koło Sprawy Bożej, w reżyserii Radka Stępnia. Kilkanaście minut owacji na stojąco, cztery wyjścia aktorów na scenę. Warszawa podbita.
Czytaj także: Nowy sezon Teatru Wybrzeże i roztańczony musical z gdańskim akcentem