Tutejszy zamek, który państwo przed laty oddało w ręce prywatnego inwestora z myślą o stworzeniu obiektu hotelowego, który miał przyciągnąć zwiedzających i stworzyć miejsca pracy przez dekady pozostaje zaniedbany, a do niedawna - z wyjątkiem kaplicy otwieranej tylko na nabożeństwa - także zupełnie niedostępny. Przypomina to sytuację Morskiego Domu Kultury w Nowym Porcie, obiektu o dużym znaczeniu symbolicznym dla mieszkańców dzielnicy. Porównanie obu przypadków oraz propozycje rozwiązań prawnych będą tematem kolejnych wspólnych rozmów i opracowań.
|
Międzynarodowych gości powitał burmistrz miasta Rui Teixeira, którego mieliśmy zaszczyt gościć w kwietniu 2024 na wizycie studyjnej w Gdańsku oraz Maria Laura Mitra, reprezentantka sekretariatu URBACT. Ważnym elementem wprowadzającymi w lokalny kontekst było spotkanie z burmistrzynią miasta Tomiño, z którym portugalscy sąsiedzi zza Mostu Przyjaźni współpracują w ramach Eurocidade realizując nawet wspólny transgraniczny budżet obywatelski.
|
|
Uczestnicy wizyty oprócz zamku zwiedzili fragment historycznej Drogi św. Jakuba wraz z zachowaną gospodą pielgrzymią oraz współczesny szlak turystyczny biegnący nad rzeką Minho, który na wysokości centrum miasta ma charakter parku z ekspozycją sztuki plenerowej. Nie zabrakło także wizyty w centrum wystawienniczym Fundacji Biennale de Cerveira. Kreacja nowej identyfikacji miasta poprzez związki z szeroko rozumianą sztuką współczesną, w tym sztuką w przestrzeni publicznej jest ważnym elementem strategii turystycznej miasta.
|
|
Wykorzystanie doświadczeń takich miast jak Aveiro, którego licznymi projektami kulturalnymi i edukacyjnymi opartymi o nowoczesne technologie kierował Andre Cester Costa wspierający aktualnie Cerveirę pozwala wyobrazić sobie zupełnie nowy sposób opowiadania o historii i zabytkach. Jednym z celów warsztatów przeprowadzonych w trakcie wizyty było wyłonienie propozycji zastosowania konkretnych rozwiązań projektowych z zakresu światła i dźwięku oraz archiwizacji i publikacji w sieci jako sposobów utrwalania i przywracania pamięci oraz opowiadania o obiektach i wydarzeniach historycznych tak w przestrzeni realnej, jak i wirtualnej, z użyciem metod tworzenia scenariuszy gier komputerowych i interwencji artystycznych w przestrzeni publicznej.
|
|
Zastosowaniu podobnych rozwiązań poszerzonych o treści pozyskane w otwartym dialogu z lokalnymi interesariuszami jako elementów budowy strategii zrównoważonej oferty turystycznej był poświęcony wykład i interaktywna sesja poprowadzona przez ekspertkę URBACT Marion Cugnet z Lyonu. Praca w mieszanych zespołach umożliwiła wymianę doświadczeń na temat pozyskiwania zainteresowania i współpracy lokalnych społeczności przy podobnych projektach oraz ewaluacji już przeprowadzonych warsztatów projektowych i działań testowych.
|
|