prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek
Architektka-urbanistka, nauczyciel akademicki i naukowiec – profesor w dziedzinie nauk technicznych. Wiąże pracę badawczą na Politechnice Warszawskiej z twórczością w zakresie projektowania urbanistycznego i planowania przestrzennego w Pracowni Architektury i Urbanistyki „SOL-AR”.
Jest główną projektantką kilkudziesięciu planów miejscowych oraz kilku studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, współautorką ponad 200 opracowań urbanistycznych, w tym prac koncepcyjnych i konkursów, z których kilka nagrodzono, autorką analiz i ekspertyz.
Kieruje Katedrą Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jest też prodziekanem Wydziału Architektury do spraw nauki oraz przewodniczącą Rady Naukowej Dyscypliny Architektura i Urbanistyka na Politechnice Warszawskiej. Jest członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, Zespołu Problemowego ds. Miast i Obszarów Metropolitalnych KPZK PAN, członkiem komitetów naukowych i zespołów eksperckich, komisji konkursowych, a także przedstawicielką Politechniki Warszawskiej w krajowej Radzie Dostępności. Od wielu lat działa w Towarzystwie Urbanistów Polskich, w którym przez kilka lat była członkiem Zarządu Głównego.
Zajmuje się różnymi aspektami współczesnego rozwoju miasta, procesami suburbanizacji, problematyką zieleni miejskiej, dostępności przestrzeni miejskiej i gospodarowania wodami w mieście. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji, w tym monografii, a także nowych programów dydaktycznych oraz promotorką prac dyplomowych, wielokrotnie nagradzanych w konkursach ogólnopolskich.
prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Karol Zuziak
SARP, TUP, SCUPAD oraz IUFA JHU
Architekt i urbanista, profesor nauk technicznych, dr hab. w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Przewodniczący Komisji Urbanistyki i Architektury PAN / Oddział w Krakowie, członek Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. W latach 1994-99 – członek Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju PAN a w latach 2007-2011 członek Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej.
Aktualnie jest profesorem zwyczajnym Politechniki Rzeszowskiej. Wcześniej (od 1968 do 2017) był nauczycielem akademickim Politechniki Krakowskiej – od 2011 jej profesorem zwyczajnym. W latach 1984-90 był Głównym Architektem Miasta Krakowa a w latach 2002 – 2004 Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa. Był też dwukrotnie stypendystą Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA (w latach 1977-78 jako Junior Fellow w Center for Metropolitan Planning and Research, w The Johns Hopkins University, Baltimore, MD a w okresie 1990-91 jako Senior Fellow w Institute for Policy Studies w tym uniwersytecie).
Zajmuje się teorią budowy miast, teorią i praktyką planowania przestrzennego, projektowaniem urbanistycznym, rewitalizacją śródmieść, innowacyjnymi instrumentami polityki przestrzennej oraz urbanistyką strategiczną i operacyjną. Wypromował 10 doktorów nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Przewodniczył 5 konferencjom międzynarodowym i wygłosił ponad 110 referatów na międzynarodowych konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Jest autorem i współautorem ok. 160 publikacji naukowych, współautorem ponad 30 planów i projektów urbanistycznych (w tym 12 nagrodzonych) oraz kilkudziesięciu prac projektowo-studialnych na temat zagospodarowania przestrzennego miast i regionów oraz marketingu miast i rewitalizacji śródmieść.
Był – między innymi współautorem:
- Planu Działań dla Rewitalizacji Krakowskiego Kazimierza (projekt ten został w 1995 r. wyróżniony przez Europejską Radę Urbanistów, Komisji Europejskiej);
- Planu Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa uchwalonego w 1988r,
- Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa, uchwalonego w 2003 r;
- Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Krakowa, uchwalonego w 2014 r.
Jest laureatem kilku nagród Ministra za działalność planistyczną, nagród i wyróżnień za publikacje naukowe oraz 5 nagród i wyróżnień w konkursach architektoniczno-urbanistycznych SARP i TUP.
dr hab. inż. arch. Daniel Załuski, prof. PG
Ur. w 1970, właściciel firmy urbanistyczno-architektonicznej STUDIO DZ; wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej (od 2001) i na Wydziale Geodezji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2014-2015).
Ważniejszy dorobek w zakresie publicznej infrastruktury komunikacyjnej: Doradca Zarządu Centrali PKP S.A. w zakresie przebudowy polskich dworców (od 2009); Podwykonawca studium wykonalności kolejowej linii dużych prędkości „Y” (Łódź – Sieradz – Wrocław) (2022); Doradca Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. (2019-2020); Autor książki p.t. „Dworce kolejowe. Śródmiejskie przestrzenie podróży.” (2010); Doradca PKP PLK S.A. w zakresie budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce (2008-2010). Dworce kolejowe: weryfikator procedur lokalizacyjnych, współautor koncepcji przebudowy, weryfikator projektów budowlanych. Zintegrowane węzły przesiadkowe: weryfikator projektów budowlanych.
Piotr Malepszak
pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. kolejowych
Od blisko 14 lat związany zawodowo z utrzymaniem i rozwojem infrastruktury oraz przewozami kolejowymi. W latach 2008-2016 w PKP PLK S.A. na stanowiskach min. dyrektora biura i pełnomocnika zarządu, w latach 2017-2018 członek zarządu ds. technicznych w Kolejach Dolnośląskich S.A., a w latach 20182020 członek zarządu ds. kolei w Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Autor licznych inicjatyw, które przyczyniły się do poprawy stanu infrastruktury kolejowej. Koordynował min. zadania związane z przygotowaniem linii kolejowych do Euro 2012 i pociągów Pendolino. Prywatnie pasjonat transportu, szczególnie kolejowego.