PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy debaty „Zielona i niebieska infrastruktura miasta”

Uczestnicy debaty „Zielona i niebieska infrastruktura miasta”
GDAŃSKIE DEBATY MIEJSKIE
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Januchta Szostak
 

prof. dr hab. inż. arch. Anna Januchta-Szostak

Anna Januchta-Szostak jest profesorem, naukowcem i nauczycielem akademickim na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, członkiem Rady Uczelni i koordynatorką dyscypliny architektura i urbanistyka w Szkole Doktorskiej PP.

Od kilkunastu lat zajmuje się zagadnieniami zintegrowanej gospodarki wodnej w mieście i adaptacji miast do zmian klimatu. Jest ekspertem w zakresie wielofunkcyjnego kształtowania miejskich obszarów nadrzecznych i przestrzeni publicznych, z uwzględnieniem błękitno-zielonej infrastruktury w zagospodarowaniu wód opadowych.

Integruje zagadnienia planowania przestrzennego, gospodarki wodnej, klimatologii urbanistycznej i ochrony środowiska w ramach interdyscyplinarnej współpracy z naukowcami różnych dziedzin. W latach 2011-2014 była członkiem Komitetu Badań nad Zagrożeniami związanymi z Wodą przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Od 2019 r. działa w Komisji Klimatologii, Zasobów Wodnych i Ochrony Powietrza o/PAN w Poznaniu. Jest też członkiem Interdyscyplinarnego Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN, zespołu ekspertów Retencja,pl i ekspertów wodnych Open Eyes Economy Summit (OEES) pod przewodnictwem prof. Jerzego Hausnera oraz Rady Klimatycznej UN Global Compact Network Poland, będącej inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ. Działa też lokalnie m.in. w grupie doradczej ds. programu strategicznego „Rzeka w mieście” w Poznaniu (2011-12), a obecnie w zespole UM Poznania ds. zagospodarowania terenów nad rzeką Wartą.

Była kierownikiem kilkunastu projektów badawczych oraz ekspertem zewnętrznym w międzynarodowym projekcie REURIS, członkiem rad naukowych licznych konferencji, m.in. ICAADE’2019 (International Conference on Amphibious Architecture), STORMWATER POLAND, czy Międzynarodowego Kongresu ECONOMY OF A WATER CITY w ramach Open Eyes Economy Summit. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych.


 

Szulczewska
 

dr hab. Barbara Szulczewska, prof. SGGW

Obecnie zatrudniona w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Jej zainteresowania badawcze obejmują przyrodnicze podstawy planowania przestrzennego i planowania rozwoju miast, metody sporządzania opracowań ekofizjograficznych i strategicznych prognoz oddziaływania na środowisko, a ostatnio zagadnienia rolnictwa miejskiego oraz planowania i zarządzania zieloną infrastrukturą. Jest m. in. członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN i Zespołu Problemowego ds. Miast i Obszarów Metropolitalnych oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Brała udział w 3 programach Cost Action: 2000-2005 COST Action 11 Green structure and Urban Plannining, 2009-2014 COST Action TU0902 Integrated assessment technologies to support the sustainable development of urban areas, 2012-2016 COST Action TD1106 Urban Agriculture Europe. Jest autorką lub/i współautorką ponad 30 ekspertyz, opracowań studialnych, a także kilkudziesięciu publikacji, w tym książki poświęconej zielonej infrastrukturze.


 

Rozmarynowska
 

dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska, prof. SSSW

Dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska przez ponad 30 lat związana była z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku profesora w Sopockiej Szkole Wyższej. Jest autorką licznych opracowań projektowych oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w większości dotyczących zabytków zieleni oraz wydanej w 2011 roku monografii pt. "Ogrody odchodzące...? Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708-1945". Jej zainteresowania zawodowe obejmują architekturę, urbanistykę i architekturę krajobrazu oraz historię i teorię sztuki ogrodowej.


 

Mrozek
 

mgr inż. arch. Paweł Mrozek

Urodzony w 1980 roku w Gdańsku, absolwent studiów Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej w 2004. Za pracę dyplomową na temat Zagospodarowania Wyspy Spichrzów otrzymał 4 nagrody w tym nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za najlepszą pracę dyplomową. Od 2005 roku prowadzi swoją aktywność zawodową. W tym czasie był laureatem nagród w dwóch konkursach architektoniczno-urbanistycznych (drugie miejsce w konkursie na Gdańskie Wieżowce, stanowiącym element prac poprzedzających przygotowanie przez miasto Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych oraz pierwsze miejsce wraz zespołem na projekt zagospodarowania parku leśnego na Oksywiu w Gdyni).

Jeden z założycieli oraz wiceprezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, zajmującego się promowaniem dobrych praktyk w polityce przestrzennej miasta, w ramach którego był współautorem kilku opracowań o charakterze urbanistyczno-partycypacyjnym, m.in. realizowanych z funduszy norweskich projektów „Centrum Reaktywacja” oraz „Strategia przekształceń Podwala Przedmiejskiego”. Współautor stworzonej na zlecenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy koncepcji rozwoju dzielnicy Airport City. Brał również udział w kierowanych przez Prof. Piotra Lorensa pracach nad opracowaniem urbanistyczno-konserwatorskich wytycznych na potrzeby rozwoju Młodego Miasta oraz na potrzeby ochrony terenów w ramach wpisu na listę Unesco.

Autor dekoracji artystycznych na kilku kamienicach na ulicy Ogarnej, Szerokiej i Długim Pobrzeżu. Współzałożyciel ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń „Piesza Polska”. Członek Zespołu Doradczego ds. Mobilności i Transportu przy Prezydencie Miasta Gdańska.


 

Kowalewska
 

arch. Agnieszka Kowalewska

Architekt krajobrazu, urbanistka, absolwentka SGGW i Podyplomowego studium urbanistyki i gospodarki przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się rolą usług ekosystemowych i błękitno-zielonej infrastruktury w równoważeniu rozwoju miast. Autorka m.in. studiów i diagnoz krajobrazu zurbanizowanego i otwartego (Łódź i woj. łódzkie), dokumentów strategicznych dot. rozwoju terenów zieleni w skali ogólnomiejskiej (Kraków, Gdynia) i wielobranżowych projektów zagospodarowania terenów zieleni i przestrzeni publicznych. Laureatka nagród w konkursach, m.in. ISOCARP Award for Excellence 2008 za Miasteczko Wilanów w Warszawie oraz nagrody TUP za Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w kategorii Zrewitalizowana Przestrzeń Zieleni (2016). Aktualnie, główna projektantka w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju m. st. Warszawy, pracuje nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury, krajobrazu, przestrzeni publicznej i infrastruktury technicznej. Członkini TUP i ISOCARP.