PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy debaty "Doświadczenia miast polskich we wdrażaniu innowacji przestrzennych"

Uczestnicy debaty "Doświadczenia miast polskich we wdrażaniu innowacji przestrzennych"
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Marlena Happach_Urząd m.st.Warszawy_2l
 

Marlena Happach

Architekt Miasta i Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy od 2016 roku. Wcześniej wiceprezes i prezes Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz założycielka "Odblokuj" Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego.

Architektka i urbanistka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Realizując misję architekta miasta stawia na dialog z mieszkańcami i inwestorami. Najważniejszym wyzwaniem, nad którym aktualnie pracuje jest stworzenie nowego studium dla Warszawy.


 

MPU ŁÓDŹ 2013_2021.

 

dr Aneta Tomczak

Adiunkt na Politechnice Łódzkiej.

W latach 2013-2021 w zespole Dyrekcji Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi. Współautorka Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Łodzi, które zdefiniowało przestrzenne kierunki rozwojowe miasta oparte na rzeczywistym bilansie jego zasobów oraz zapotrzebowań („powrót do centrum”, powstrzymanie procesów suburbanizacji, racjonalizacja rezerw i rozwój jakościowy). Współtworzony przez nią zespół kierowniczy nadzorował opracowanie 91 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, podnosząc poziom pokrycia planistycznego miasta z 5% do 28,5%, a w strefie wielkomiejskiej do 56,6%. Były wśród nich plany dla obszarów śródmiejskich nastawione na procesy rewitalizacji obszarowej przewidziane we wnioskach do dofinansowania unijnego, plany dla obszarów śródmiejskich nastawione na procesy reurbanizacji oraz plany porządkujące procesy suburbanizacji w obszarach zewnętrznych. Współautorka pomysłów na planowanie dzielnicowe (programy rozwojowo-przestrzenne w mieście Łodzi). Współkoordynatorka przestrzennych zadań cyfrowych (portal rewitalizacji, cyfrowa Łódź i więcej). Zespół MPU w Łodzi, w skład którego wchodziła, otrzymał Nagrodę Regulskiego za „Ideę” (2017, 2019) oraz Nagrodą Ministra Rozwoju RP za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego w 2020 roku.


 

jacek_barski3

 

dr inż. arch. Jacek Barski

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka.

1989–2019 pracownik Katedry Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor i współautor publikacji o tematyce dotyczącej planowania przestrzennego.

1989–2001 współwłaściciel Autorskiej Projektowo – Realizacyjnej Pracowni Architektonicznej. Autor i współautor projektów i realizacji z dziedziny architektury.

Od 2001 związany z samorządem Wrocławia. Najpierw jako zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia ds. gospodarki przestrzennej a od 2008 jako Dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju (obecnie Strategii i Rozwoju Miasta), w skład którego wchodzą m.in.: Biuro Rozwoju Wrocławia, Wydział Architektury i Budownictwa, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Biuro Strategii Miasta. Brał udział w opracowaniu i uchwaleniu wszystkich edycji Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia oraz kilkuset miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.


 

Piotr sobczak

 

Piotr Sobczak

Architekt Miasta Poznania, dyr. Wydziału Urbanistyki i Architektury. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (dyplom 2000 r.) i Podyplomowego Studium Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (dyplom 2000 r.). Od 2000 r. był projektantem w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, w której od 2007 r. sprawował funkcje kierownicze.

Jest on współautorem wielu opracowań planistycznych dla gmin i miast, w tym studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania oraz Koncepcji Kierunków Rozwoju Przestrzennego Metropolii Poznań opracowanej przez Centrum Badań Metropolitalnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Nagroda Prezesa Rady Ministrów za rok 2017 – III miejsce w kategorii osiągnięcia naukowo-techniczne).

Od 2005 r. do momentu rozwiązania był on również członkiem Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów z siedzibą we Wrocławiu. W latach 2009-2014 natomiast członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich i od 4 kadencji prezes Zarządu Oddziału w Poznaniu. To również przewodniczący Komitetu Organizacyjnego III Kongresu Urbanistyki Polskiej (Poznań 2009 r.) oraz członek Rady Programowej IV Kongresu Urbanistyki Polskiej (Lublin 2012 r.).


Więcej o debacie...