PORTAL MIASTA GDAŃSKA

"Spotkajmy się dziś w GDM" - działania testowe AR.C.H.ETHICS w przestrzeni Wrzeszcza

"Spotkajmy się dziś w GDM" - działania testowe AR.C.H.ETHICS w przestrzeni Wrzeszcza
W sobotę 26 października 2024 na Skwerze Anny Walentynowicz odbyło się wydarzenie sąsiedzkie zaplanowane jako działanie testowe programu Archethics.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ban gdm
 
Miejsce wybrano nieprzypadkowo - to tu zgodnie z pierwotnymi planami miało powstać kino - obiekt kultury i miejsce spotkań, którego bardzo brakuje w dzielnicy, tędy miała przebiegać ważna oś komunikacji pieszej łączącej dworzec kolejowy, szkołę i Park Uphagena, wreszcie to właśnie miejsce wskazano podczas spotkań warsztatowych jako potencjalny punkt węzłowy, który jednak jest dziś niedostępny z powodu bardzo odczuwalnego braku przejścia dla pieszych przez aleję Grunwaldzką, które zniknęło jako jedno z pierwszych już kilkadziesiąt lat temu. Brakujące przejścia można było zresztą policzyć na mapie prezentowanej w ramach wystawy plenerowej.
gdm1
gdm2
 
 
Wydarzenie było okazją do dyskusji o dziedzictwie Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej i możliwości jego adaptacji na potrzeby przyszłego rozwoju Wrzeszcza. Przygotowano ankiety, konkursy wiedzy, gry dla dzieci i dorosłych. Fundacja Palma zorganizowała spacery historyczne. Wydarzenie zakończył pokaz filmu dokumentującego dzieje interwencji artystycznych w przestrzeni miejskiej, który odbył się w sąsiedniej Kolonii Artystów, po którym była okazja do rozmowy z twórcami.
 
wyst2
wyst
 

Podsumowanie:

 

Spotkanie miało na celu promocję dziedzictwa Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej, aktywizację mieszkańców oraz otwarty dialog na temat programu potencjalnego przyszłego domu kultury. Wydarzenie plenerowe trwało w godzinach 12.00-16.00, pokaz filmu i dyskusja trwały od 17.00 do 19.00.

Wzdłuż Alei Grunwaldzkiej, na wysokości Skweru Anny Walentynowicz zaaranżowano przestrzeń tworząc punkt konsultacyjny oraz prezentując wystawę na temat Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Dodatkowo w pojawiły się instalacje kwietne nawiązujące do jesieni. Zorganizowano również dwa spacery dotyczące tematyki GDM-u jeden skierowany do dzieci, drugi do dorosłych. 

 

Celem wydarzenia było sprawdzenie potencjału działań związanych z projektem Archethics w przestrzeń publicznej. Z jakim odbiorem spotka się to wśród mieszkańców, czy wystawa i instalacje wzbudzą zainteresowanie wśród przechodniów, czy przypadkowi przechodnie zdecydują się podzielić swoimi opiniami i wspomnieniami. Czy przestrzeń, w której odbywało się wydarzenie można zaktywizować poprzez działania i tym samym odmienić jej wizerunek?

 

Partnerzy: Fundacja Palma, Kolonia Artystów oraz  Jolanta Wardak/ Zakład Florystyczny

Wydarzenie w liczbach:

●        95 osób - wyraziło zainteresowanie wydarzeniem na FB (wezmę udział + zainteresowani);

●        3389 osób - otrzymało informację o wydarzeniu poprzez media społecznościowe;

●     ok. 40 osób wzięło udział w 1 spacerze po GDM;

●     ok. 15 osób wzięło udział w 2 spacerze po GDM;

●     ok. 30 osób wzięło udział w pokazie filmowym i dyskusji.

 

gdm5

 

Wnioski:

 

Odbiór wydarzenia wśród mieszkańców był pozytywny. Z dużym zainteresowaniem spotkała się w szczególności wystawa co sugeruje, że warto rozważyć tego typu instalacje w przestrzeni w przyszłości. Elementem zwracającym uwagę przechodniów była również drewniana instalacja - punkt konsultacyjny, który nie dominował przestrzeni ale z daleka zaznaczał miejsce, w którym wydarzenie miało miejsce.

 

Spacery po GDM-ie spotkały się z zainteresowaniem, niemniej ich uprzednia lepsza promocja przyczyniłaby się zapewne do udziału większej liczby mieszkańców. Z uwagi na to, że było to działanie testowe nie podjęto szerokiej promocji chcąc zbadać na ile samo wydarzenie jest w stanie zainteresować przypadkowe osoby i skłonić do tego by się zatrzymać. W

 

W ramach wydarzenia przygotowano trzy plansze: jedną planszę ukazującą projekt GDM-u z lat 50-tych jako materiał pomocniczy, jedną planszę zachęcająca do odpowiedzi na pytanie Z Czym Kojarzy Ci się GDM, oraz jedną planszę z pytaniem: Czego Oczekujesz od Idealnego Miejsca spotkań?  Dodatkowo Fundacja Palma przygotowała krzyżówkę oraz grę w skojarzenia jako materiał edukacyjny dla dzieci. Poniżej przedstawiono odpowiedzi na zadane pytania. 

 

Z czym kojarzy ci się GDM:

 

Pozytywne:

●        Z miejscami spotkań i kulturą: Z Cristalem i Kolebką Czerwonych Gitar, Niebiesko-Czarnych, Czerwono-Czarnych

●        Z handlem: można było tu kupić wszystko, na Grunwaldzkiej chodziłam z mamą po zakupy w latach 60-tych

●        Z architekturą: Dolarowiec i pierwszy domofon w Trójmieście

●        Z dobrym projektem: GDM to bardzo dobrze przemyślany projekt, Dobre połączenie komunikacyjne

 

Negatywne:

●        Z niesprawiedliwością (nierozwiązane kwestie własnościowe)

●        Niewykorzystany potencjał przestrzenny i kulturalny: niewykorzystana pierzeja południowa, puste lokale,

●        Z hałasem

 

Czego oczekujesz od idealnego miejsca spotkań:

 

Miejsca do realizacji pomysłów mieszkańców, przestrzeni do spotkań różnych grup, sal warsztatowych, organizacji imprez turystyczno-lokalnych jednoczących mieszkańców, koncertów, festiwali, gastronomi, oferty kulturalnej dla mieszkańców, dostępności, zaaranżowania przestrzeni tak by można było grać w szachy czy boulle na zewnątrz, domu kultury z kinem, klubo-kawiarnią, salą do realizacji imprez i miejscem spotkań dla rodzin z dzielnicy.

 

Dodatkowo pojawiły się uwagi związane z Manhattanem i pytanie o to co się stanie z biblioteką po likwidacji centrum handlowego, prośba o lepsze oświetlenie Skweru Anny Walentynowicz i naprawę tarasu, więcej przestrzeni dla pieszych i rowerów, oraz zwrócono uwagę, na to, że jedynym punktem kulturalnym w okolicy jest Kolonia Artystów.