W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyło się seminarium „Gdańsk w nowej perspektywie – 25 lecie urbanistyki samorządowej w Gdańsku”.
Uwzględniając postulaty mieszkańców aby było więcej czasu na dyskusję, organizatorzy tyle samo czasu przewidzieli na prezentację co na dyskusję. Struktura Seminarium to 3 części (uwarunkowania Gdańska, modele rozwojowe współczesnego miasta, raport z debat społecznych kwiecień-czerwiec 2015).
Seminarium odbyło się w zaplanowanym cyklu spotkań partycypacyjno-informacyjnych przed przystąpień do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska i zakończyło ten etap prac.


Seminarium otworzył Zastępca Prezydenta miasta ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski, następnie dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Marek Piskorski zaprosił na retrospektywny spacer po Gdańsku obrazujący przemiany urbanizacyjne w naszym mieście, które uświadomiły wszystkim obecnym jakie są uwarunkowania dzisiejszego Gdańska. To punkt wyjściowy do rozważań na temat kierunków rozwojowych miasta. Po tej prezentacji uczestnicy zadali wiele pytań dyr. Markowi Piskorskiemu.

Jakie dzisiaj są modne trendy w rozwoju miast przedstawili goście Seminarium prof. dr hab.inż.arch. Sławomir Gzell z Politechniki Warszawskiej i dr inż.arch. Izabeli Mironowicz z Politechniki Wrocławskiej. Wystąpienia dotyczyły modeli rozwojowych miasta XXI wieku – zmienności zasad rozwoju i sposobów planowania miasta. Ta część seminarium opanowana została przez „świat nauki”. Interesującą i bardzo ożywioną dyskusję prowadzili profesorowie urbanistyki.
W ostatniej części dr hab.inż.arch. Piotr Lorens przewodniczący Rady Studium zaprezentował raport z działań partycypacyjno - informacyjnych w okresie luty-czerwiec 2015 r.