
Na wydarzeniu będzie można poznać historię wyjątkowych zdjęć umieszczonych na pocztówkach oraz dowiedzieć się, jaka była inspiracja fotografek. Warsztaty to także niepowtarzalna okazja, aby odkryć na nowo urok kartek pocztowych i sprawdzić swoje siły sztuce pisania kartek. Uczestnicząc w warsztatach, odkryjesz również czym jest postcrossing i posłuchasz fascynujących opowieści dotyczących tego zjawiska z różnych stron świata.
Program wydarzenia:
- Historie wokół Gdańskich pocztówek: jak powstawały i co było inspiracją do ich tworzenia? / Magdalena Buda, Izabela Banaszczyk, autorki projektu
- Postcrossing – czym jest? Historie pełne inspiracji / Krzysztof Rześniowiecki, Gdański Nauczyciel Roku
- Jak zacząć pisać? Zabawa pisarska / Damian Kuźmiński, inicjator pisarsko - pocztówkowych wydarzeń i Justyna Wołoszyk-Brzezińska, dziennikarka, edukatorka, polonistka
- Warsztat tworzenia Gdańskich Pocztówek

Biogramy prowadzących:
Izabela Banaszczyk - psycholożka pracująca w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 w Gdańsku oraz działająca społecznie w Stowarzyszeniu „POMOST”, wspierającym dzieci z nadpobudliwością. Autorka wielu publikacji, programów terapeutycznych i książek o zespole Aspergera i poradnika na temat pracy z dzieckiem z ADHD. Sama cierpi na twórczą nadruchliwość i nic nierobienie jest jej obce. Nieskończenie wymyśla kreatywne zajęcia i pomoce dydaktyczne, stosując myślografię i psychologię, a potem publikuje to na blogu Kreatywnej Pedagogiki. Docenia gęstą sieć ścieżek rowerowych w Trójmieście i właśnie rowerem jeździ codziennie do pracy, a gdy zabierze z sobą aparat to robi zdjęcia do kolejnych Gdańskich Pocztówek.
Magdalena Buda - gdańszczanka, germanistka, ilustratorka, autorka podręczników, programów edukacyjnych i szkoleń, nauczycielka, wykładowczyni. Od dekady liderka gdańskiego programu Kreatywna Pedagogika. Chodzi z teatrzykiem Kamishibai i bajki opowiada. Myśli obrazami i poprzez nie prowadzi dialog ze światem.
Damian Kuźmiński - gdańszczanin od urodzenia, stoik z usposobienia, społecznik z wyboru. Zakochany w wysyłaniu pocztówek oraz dodawaniu tekstów do zdjęć. Założyciel Klub psiarsko - czytelniczego ,,Przyjaciół Zebry". Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży. Jeśli go spotkasz to zapewne będzie miał notes i niezmordowanie w nim coś notował. Swój notes nazywa wymyślaczem, bo właśnie w nim tworzy pierwsze szkice pomysłów. Jak sam o sobie mówi, pisarz, który nic nie napisał, ale przecież nikt nie zabroni nam mieć bezczelnego poczucia humoru. Miłośnik poranków, badmintona i grilla.
Krzysztof Rześniowiecki – Gdański Nauczyciel Roku 2023, na co dzień pracujący w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Nieustannie inspiruje, wspaniale współpracuje z rodzicami i szkolną społecznością. Podejmuje wiele ważnych inicjatyw do których zaliczyć można m.in. coroczny list inaugurujący dla rodziców uczniów klas I, a także ok. 20 listów o tematyce pedagogicznej i wspierającej w każdym roku szkolnym. W 2019 roku utworzył “most telefoniczny” z rodzicami. W każdym roku szkolnym organizuje instalacje artystyczne, wystawy prac uczniowskich, wyjazdy na wystawy, które stanowią świetną płaszczyznę dialogu o sztuce. Od lat pełni funkcję szkolnego pedagoga i nauczyciela plastyki (wcześniej wiedzy o kulturze, a jeszcze wcześniej także plastyki). Przez wiele lat był trenerem szkolnych drużyn Odysei Umysłu, które odnosiły sukcesy w Polsce, ale również podczas światowych Finałów. Organizator wielu szkolnych wycieczek i wydarzeń w tym m.in. koncertów Talenty Piątki.
Justyna Wołoszyk – Brzezińska - dyplomowana nauczycielka języka polskiego w ZSO nr 8 w Gdańsku. Absolwentka polonistyki oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Należy do sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli pracujących kreatywnie, a także do sieci nauczycieli edukacji artystycznej i kulturalnej w PCEN w Gdańsku. Certyfikowana trenerka myślenia krytycznego i Odysei Umysłu. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży „Dziennikarskim okiem” i „Kreacje literackie” w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Ambasadorka w programie Edukacja do Kultury. Gdańsk. Liderka Kreatywnej Pedagogiki. Metodyczka do spraw języka polskiego w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, prowadzi sieć współpracy i samokształcenia PROJEKT: JĘZYK POLSKI.