PORTAL MIASTA GDAŃSKA

W roli głównej: Lech Wałęsa. Premiera dokumentu „Lech Wałęsa. Nasza historia” oraz przegląd filmów Andrzeja Wajdy i Ewy Ewart

W roli głównej: Lech Wałęsa. Premiera dokumentu „Lech Wałęsa. Nasza historia” oraz przegląd filmów Andrzeja Wajdy i Ewy Ewart
10 grudnia 1983 roku Danuta Wałęsa, w imieniu Lecha Wałęsy, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Z okazji 40. rocznicy jej przyznania przywódcy „Solidarności”, 11 grudnia w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Lech Wałęsa. Nasza historia”. Dokument w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej i Piotra Tomaszkiewicza wyprodukowało Video Studio Gdańsk. 10 grudnia IKM zaprasza do kina na przegląd filmów, których tematyka łączy się z postacią Lecha Wałęsy („My, Naród”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”). Bilety na przegląd filmowy w cenie 10 zł na www.bilety.ikm.gda.pl.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aaaa

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla powinni czynić „największe wysiłki na rzecz braterstwa między państwami, likwidacji lub rozbrojenia armii, a także organizowania lub prowadzenia konferencji pokojowych”. Nagroda, której materialnym wymiarem jest medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro), jest wręczana corocznie 10 grudnia w Oslo.

Norweski Komitet Noblowski w uzasadnieniu Nagrody dla przewodniczącego „Solidarności” stwierdził m.in., że prowadzone przez Lecha Wałęsę „starania o zapewnienie robotnikom prawa do zakładania własnych organizacji są ważnym wkładem do kampanii na rzecz uniwersalnych praw ludzkich”. Uznano również, że jego działania prowadzone były w przekonaniu, iż „wszystkie problemy należy rozwiązywać bez odwoływania się do przemocy”.

Dokument „Lech Wałęsa. Nasza historia” przypomina sylwetkę przywódcy i przewodniczącego „Solidarności”, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i prezydenta Polski w roku jego 80. urodzin. Twórcy filmu poznali Lecha Wałęsę podczas strajku 1980 roku i towarzyszyli mu z kamerą przez lata – począwszy od czasu I Zjazdu „Solidarności”. W filmie o Lechu Wałęsie i naszej historii opowiadają ludzie, którzy pracowali z nim od Sierpnia 1980 po prezydenturę i uczestniczyli w przywołanych w filmie historycznych momentach. 

Premiera filmu „Lech Wałęsa. Nasza historia” odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej (wstęp na zaproszenia). Premierowy pokaz dla publiczności (bezpłatny, obowiązują wejściówki) rozpocznie się tego dnia o godz. 19.00 w IKM.

Video Studio Gdańsk to pierwszy i najdłużej działający w Polsce niezależny producent filmowy i telewizyjny – istnieje od 1981 roku.  Jego działalność filmową, z inicjatywy Mariana Terleckiego, rozwinął zespół realizatorów telewizyjnych Biura Prasowo-Informacyjnego „Solidarności”, nazywanej telewizją BIPS podczas I Zjazdu Delegatów związku. Dokumentacja najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych, które kształtowały nową polską rzeczywistość i świadomość – to główny profil nieprzerwanej wybuchem stanu wojennego działalności z okresu narodzin „Solidarności”. Dzięki temu Video Studio Gdańsk posiada dziś jedno z najbogatszych archiwów z materiałami filmowymi dotyczącymi najnowszej historii Polski: powstania i karnawału „Solidarności”, stanu wojennego, strajków roku 1988, pielgrzymek papieskich, obrad Okrągłego Stołu i okresu transformacji. Jest producentem ponad 1800 filmów i programów telewizyjnych. Inicjuje i wspiera projekty społeczne, obywatelskie i kulturalne, wykorzystujące komponent filmowy, szczególnie mający związek z dziedzictwem kulturowym Gdańska i historią Solidarności. 

Dodatkowo, w niedzielę 10 grudnia, w Kinie IKM odbędzie się przegląd filmów, których tematyka łączy się z postacią Lecha Wałęsy. O godz. 12.00 zobaczymy „My, Naród” w reżyserii Ewy Ewart, o godz. 13.30 „Człowiek z marmuru” i o godz. 17.00 „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

„Lech Wałęsa. Nasza historia”, 2023, 40 min

Premiera dokumentu (obowiązują zaproszenia), 11 grudnia, godz. 17.00

Pokaz specjalny (bezpłatny, obowiązują wejściówki www.bilety.ikm.gda.pl), 11 grudnia, godz. 19.00

  • Reżyseria: Anna Maria Mydlarska, Piotr Tomaszkiewicz
  • Sponsor filmu: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
  • Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk
  • Koproducenci: Fundacja Gdańska, Video Studio Gdańsk
  • Partnerzy: Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Instytut Kultury Miejskiej, Europejskie Centrum Solidarności