PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w piątek, o godz. 13.00 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska złoży kwiaty i zapali znicze na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, które znajdują się Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” była sanitariuszką 5. Brygady Wileńskiej AK, została rozstrzelana w Gdańsku 28 sierpnia 1946 roku. Tego samego dnia rozstrzelano także Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, żołnierza 5. Brygady Wileńskiej AK.

Wieńce zostaną złożone także pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się nieopodal cmentarza, u zbiegu ul. 3 Maja i ul. gen. Henryka Dąbrowskiego, a także pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego stojącym na placu przy Muzeum II Wojny Światowej.

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym. To symboliczna data dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W tym roku przypada 73. rocznica egzekucji.

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca w Gdańsku wywieszone zostaną flagi drzewcowe w barwach narodowych. Będzie można je zobaczyć wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego od granicy z Sopotem do Urzędu Wojewódzkiego i wzdłuż ul. 3 maja w Śródmieściu. Ponadto biało-czerwone flagi zostaną tego dnia podniesione na masztach zlokalizowanych na placu Czerwonych Gitar, a także przy pomnikach Polskiego Państwa Podziemnego, marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Stanisława Maczka.