PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Spotkanie na Przeróbce

Spotkanie na Przeróbce
Przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz jednostek miejskich spotkali się z mieszkańcami i Radą Dzielnicy Przeróbka. W trakcie spaceru po dzielnicy omówiono głównie plany budowy placówki z funkcją opiekuńczą dla osób w bezdomności. To już drugie spotkanie dotyczące tego tematu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prace związane z utworzeniem w Gdańsku nowej placówki dla osób w bezdomności wciąż są na etapie planistycznym.  Dotyczą miejsca z usługami opiekuńczymi dla osób, które z powodu stanu zdrowia czy wieku potrzebują specjalistycznej pomocy lub wsparcia w codziennym życiu. To była druga w ciągu miesiąca dyskusja w tej sprawie: poprzednie spotkanie odbyło się 20 marca. Wtedy to reprezentantki Rady Dzielnicy Przeróbka odwiedziły przeznaczoną dla osób w bezdomności placówkę z funkcją opiekuńczą przy ul. Nowiny, by poznać zasady funkcjonowania tego typu miejsca.

Petycja mieszkańców

Przedstawicielki Rady Dzielnicy przekazały urzędnikom, podpisany przez mieszkańców Przeróbki, sprzeciw dotyczący budowy przy ul. Siennickiej placówki dla osób w bezdomności. Przekazano pojawiające się obawy: o obniżenie poziomu bezpieczeństwa, zwiększenie w dzielnicy liczby osób nietrzeźwych, niszczenie przestrzeni, podkreślono brak konsultacji społecznych.

Na pytania mieszkańców odpowiadali między innymi Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Damian Awieruszko, jej zastępca, oraz Agnieszka Chomiuk, dyrektorka MOPR w Gdańsku. Obecni byli też reprezentanci Gdańskich Nieruchomości oraz Gdańskiej Infrastruktury Społecznej.

Katarzyna Ziemann poinformowała, że zgodnie z planem, nad którym trwają prace, placówka przy ul. Siennickiej, ma mieć jedną kondygnację z własnym dziedzińcem oraz terenem zielonym. Agnieszka Chomiuk podkreślała, z powodu stanu zdrowia osoby, które będą tu przebywać, znacznie ograniczą swoją aktywność do dziedzińca placówki lub jej najbliższej okolicy.

Podkreślono, że gdy projekt placówki będzie gotowy, zostanie przedstawiony mieszkańcom.

Dla kogo ośrodek z funkcją opiekuńczą?

W planowanej placówce ma być 80 miejsc. Zapewniana tu będzie całodobowa opieka osobom leżącym czy poruszającym się na wózkach lub o innym, znacznym stopniu niepełnosprawności wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Zgodnie z przepisami, do placówek tego typu osoby kierowane są na podstawie decyzji o przyznaniu tymczasowego schronienia lub decyzji o przyznaniu tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych. Ich stan zdrowia jest monitorowany, a decyzja o umieszczeniu w takiej placówce może być cofnięta. Osoby przebywające w placówkach nie mogą być ani pod wpływem alkoholu, ani substancji psychoaktywnych. Taką funkcję pełni właśnie placówka przy ul. Nowiny, ale potrzeby są znacznie większe. Wśród przebywających w Gdańsku osób w bezdomności dominują mężczyźni w wieku 55-60 lat, schorowani, czasami, ze względu na stan zdrowia niesamodzielni i wymagający szerokiego wsparcia.

W Gdańsku od dłuższego czasu toczą się prace nad reorganizacją systemu wsparcia dla osób doświadczających bezdomności. W tej chwili w mieście, w różnych lokalizacjach, działa jedenaście placówek dla osób w bezdomności. Są to: schroniska, schronisko z usługami opiekuńczymi, noclegownie, ogrzewalnia, domy samotnej matki. Łącznie jest w nich ok. 600 miejsc (w tym stałe i dostawki). Prowadzą je organizacje pozarządowe.

Konsekwentnie podnoszony jest standard placówek i świadczonych usług, zgodnie z zapisami przyjętej w Gdańsku w roku 2020 Karty Praw Osób Bezdomnych.

Aleksandra DylejkoUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoReferat Strategii i Programów Społecznych