PORTAL MIASTA GDAŃSKA

SOLO taneczna podróż przez GTS

SOLO taneczna podróż przez GTS
Jak wytańczyć kryzys klimatyczny? Gdański Teatr Szekspirowski wraz z tancerzami z Polski, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Australii zabiera odbiorców na spacer po nieodkrytych przestrzeniach teatru. We wtorek, 12 marca godz. 11.00 w GTS odbędzie się śniadanie prasowe zapowiadające norweski projekt SOLO. Wezmą w nim udział m.in. Anne Elise Holck Ekenes, choreografka, członkini Panta Rei Danseteater oraz Ellen Pippip Ferner Apalnes, artystka, aktywistka, członkini Guerrilla Plastic Movement, autorka scenografii do projektu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Solo” przenosi widzów w taneczną podróż przez Gdański Teatr Szekspirowski, tworząc mikroświaty i odkrywając zakątki teatru, korytarze, przedsionki, pomieszczenia dla aktorów, które zazwyczaj są niedostępne dla publiczności. 

Językiem tego spektaklu są opowieści wyrażone poprzez ciało. „Solo” to obraz, dźwięk, światło i refleksja, bez linearnej narracji. Tancerze skonfrontują się z problemami i wyzwaniami współczesności, takimi jak kryzys klimatyczny, poszukiwanie tożsamości czy samotność. To również opowieść o relacji człowieka ze światem, naturą i przestrzenią. Unikalna podróż przez tematy i obrazy, z których wyłania się portret współczesnego człowieka.  

„Tancerze, budynek, instalacje i publiczność spotykający się, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa, to świetny sposób na spotkanie, dyskusję i podkreślenie znaczenia dwustronnych działań” – podkreśla Anne Elise Holck Ekenes, choreografka Panta Rei Danseteater z Oslo.

Po raz piąty GTS realizuje projekt z MF EOG (Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Pierwszą przygodę z funduszami norweskimi zaczęto w 2010 roku, początkowo realizowano projekty łączące ekspertów w zakresie edukacji teatralnej. Tym razem postanowiono zaprezentować na scenie artystów z dwóch państw darczyńców. Pierwszy projekt to współpraca z kolektywem Vinnslan z Islandii, której efektem był przegląd Kierunek: Islandia i ubiegłoroczna koprodukcja «Proximity».

- W 2024 roku współpracujemy z norweskim Panta Rei Danseteater i kolektywem Guerilla Plastic Movement, a naszym celem jest zarówno włączanie publiczności w działania artystyczne, jak i aktywizacja społeczności na rzecz świadomości ekologicznej i roli każdego z nas w dbaniu o środowisko w jakim żyjemy. To projekt o współtworzeniu na wielu płaszczyznach – łączy prezentacje polskich i norweskich tancerzy profesjonalnych w nieoczywistych przestrzeniach teatru, daje możliwość współuczestnictwa w tanecznej przygodzie młodzieży i seniorom (warsztaty i udział w spektaklu), łączy rodziny i ludzi w różnym wieku na rzecz sprzątania świata i przetwarzania odpadów w dzieła sztuki (scenografia), pozwala wszystkim poczuć taniec i zastanowić się nad losami naszej planety (flash mob). A przede wszystkim łączy ludzi przez wymianę energii, doświadczeń, szczerego śmiechu i mnóstwa endorfin wywołanych wspólnym tworzeniem dobra” – mówi Anna Szynkaruk-Zgirska, zastępczyni dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Spektakl jest prezentowany w ramach projektu „SZTUKA współTWORZENIA. Norweskie klimaty”. Projekt realizowany dzięki wsparciu ze środków Programu „Kultura” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. 
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”

W ramach projektu zaplanowano również warsztaty taneczne dla młodzieży i seniorów, które poprowadzą artystki Panta Rei Danseteater. Zajęcia będą odbywać się codziennie w dniach 5-17 marca dla młodzieży oraz w dniach 10-17 marca dla seniorów. Efekt warsztatów zostanie zaprezentowany w dniach 15-17 marca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Szczegóły: https://bit.ly/47V6s1e

„Solo” Koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Panta Rei Danseteater oraz Guerrilla Plastic Movement  

  • Koncept: Panta Rei Danseteater 
  • Choreografia: Anne Elise Holck Ekenes / Julie Drønen Ekornes / Ina Christel Johannessen / Russell Maliphant / Daniel Mariblanca / Sita Ostheimer/ Harald Beharie / Daniel Proietto 
  • Scenografia: Guerrilla Plastic Movement  
  • Współpraca scenograficzna – Adrianna Witbrodtt i Joanna Róg – Fundacja Horyzont Zdarzeń 

——  

Obsada: 

  • Malika Berney – “Mother”  
  • Natalia Dinges – “We'll never be royals”  
  • Sindre Eriksson Vik  uczestnicy warsztatów– “Momentum”    
  • Aurora Itland – “The Island Within”    
  • Artur Grabarczyk – “The Gardener”  
  • Torill Kolsrud – “A Million Little Pieces”   
  • Oliver Sale – “A Knowledge of Hope”  
  • Ellinor Ødegård Staurbakk – “Elemental Traces”    
  • Agata Wierzchołowska – “The Wonderful Art of Denial”  
  • Uczestnicy warsztatów – “Transitions” 

Czas trwania: 1 h 35  

Premiera: 15 marca 2024 / 19:00 /19:30 / 20:00 

Kolejne pokazy: 16 marca 19:00 /19:30 / 20:00 i 17 marca 19:00 /19:30 / 20:00 

Uwaga: spektakl wędrowny, konieczność przemieszczania się widzów po zakamarkach teatru. W związku z tym liczba osób na pokazie jest bardzo ograniczona.

______

Panta Rei Danseteater (PRD) to norweski teatr tańca współczesnego z siedzibą w Oslo. Zespół został założony w 2000 roku. Od tego czasu wyprodukował dziesiątki spektakli i zarządzał wieloma dużymi projektami tanecznymi. Oprócz działalności artystycznej i popularyzatorskiej, prowadzi program rozwoju dla młodych i profesjonalnych talentów tanecznych. Zespół znany jest z szybkich, barwnych spektakli teatru tańca, które są dostępne dla szerokiego grona odbiorców i prezentowane w różnych przestrzeniach - teatralnych i nieteatralnych.  

Motto zespołu: „Przygotuj się na poruszenie! Panta Rei… wszystko płynie, wszystko jest w ruchu…”. Grecki filozof Heraklit twierdził, że „żaden człowiek nie wchodzi dwa razy do tej samej rzeki”, ponieważ rzeka jest w ciągłym ruchu, ciągłej transformacji. Wizja Teatru Tańca Panta Rei opiera się na założeniu, że ludzie i społeczeństwo, w którym żyjemy, nieustannie się zmieniają i rozwijają, a także na szczerym pragnieniu poruszania i zmieniania ludzi poprzez taniec.  

 - Wierzymy w transformacyjną moc tańca, wierzymy, że spotkania poprzez taniec sprawiają, że stajemy się pełniejszymi i bardziej refleksyjnymi istotami ludzkimi, zarówno pod względem emocjonalnym, estetycznym, jak i społecznym. Nasza wizja «Get ready to be moved!» leży u podstaw każdego naszego działania” – podkreślają członkinie teatru.

PRD ma jedną z najbardziej zróżnicowanych publiczności w Norwegii. Specjalizuje się w rozwoju widowni, świadczy o tym m.in. fakt, że w 2017 roku zespół został nominowany do Norweskiej Nagrody Rozwoju Publiczności. Zespół podróżuje po kraju i za granicą, budując długoterminowe współprace międzynarodowe. Panta Rei Danseteater prezentował spektakle w kraju i za granicą, a także stworzył liczne programy edukacyjne i społeczne projekty artystyczne, koncentrując się na dotarciu do nowych odbiorców. 

Każdego roku do oceanów trafia 6,4 miliarda ton śmieci. 75% z nich to plastik. Guerrilla Plastic Movement (Partyzantka Plastiku) to grupa artystek z Norwegii, które za pomocą środków wizualnych walczą o oceany i morza wolne od plastiku. Poprzez swoje działania grupa chce pobudzić świadomość społeczną, a także zwracać się do międzynarodowych i krajowych polityków oraz instytucji, które mają władzę i wpływ na środowisko. Guerrilla Plastic Movement dąży do powstrzymania bezmyślnego nadużywania plastiku w codziennym życiu. Ich celem jest propagowanie idei recyclingu. Mimo, że plastik jest tani w produkcji, ma krótką trwałość i szybko zamienia się w odpady, które pozostają w oceanach i przyrodzie przez setki lat. Te plastikowe śmieci zabijają ptaki i zwierzęta oraz niszczą delikatną równowagę natury. Ich ilość wciąż rośnie.  

W ramach projektu „Solo” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim grupa tworzy scenografię i rekwizyty z odpadów, głównie znalezionych na plażach, poboczach dróg i w lasach Norwegii i Gdańska. 

Wydarzenia towarzyszące

Szekspirowski sprząta Gdańsk - 9 marca 2024, godz. 11:00 

Każdego roku do oceanów trafia 6,4 miliarda ton śmieci. 75% z nich to plastik. 

Zapraszamy Was na wspólne sprzątanie świata! Już 9 marca wspólnie przygotujemy las na wiosnę, a przy okazji pozyskamy materiały do budowy scenografii z upcyklingu na potrzeby projektu SOLO. Wspólnie z artystkami oraz aktywistkami z Fundacji Horyzont Zdarzeń oraz Guerrillas Plastic Movement oczyścimy ok. 5 km wybrzeża Gdańskiego, na odcinku pomiędzy plażą Stogi a Górkami Zachodnimi.  

Plaża i okalający ją las odetchną z ulgą, a Ty przyłączysz się do budowy scenografii do spektaklu SOLO. Przyjrzymy się kondycji zielonej części miasta, zintegrujemy się podczas wspólnego spaceru i porozmawiamy o tym, jakie rozwiązania możemy wprowadzić do swojej rutyny, by odciążyć środowisko. 

Zapraszamy dorosłych i dzieci! 

Stań się częścią projektu i bądź świadkiem procesu, w którym śmieci zebrane na spacerze otrzymują kolejne życie i przerodzą się w sztukę użytkową! 

Wkrótce opublikowana zostanie mapka z zaznaczoną trasą i miejscem spotkania. Można dołączyć na wybranym odcinku. Organizator zapewnia worki na śmieci i rękawice ochronne.  

Start: 9.03, godz. 11.00, plaża Stogi.   

Zrób Sobie Nowe: Warsztaty z Upcyklingu - 17 marca, godz.10.00 

Gdański Teatr Szekspirowski, sala warsztatowa  

Udział bezpłatny, obowiązują zapisy: warsztaty@horyzontzdarzen.org 

Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty familijne dla uczestników 7-99 lat 

Warsztaty upcyklingu rozpoczną się częścią teoretyczną, podczas której prowadzące opowiedzą o tworzonej przez siebie sztuce użytkowej oraz wizualnej (między innymi o eksponatach ze stworzonej przez siebie wystawy „Sztuka Upcyklingu”). Artystki przedstawią sposoby na pozyskiwanie materiałów wtórnych i pokażą, jak nadać im drugie życie, a także podzielą się swoimi źródłami inspiracji. W części praktycznej uczestnicy warsztatów będą mogli z przyniesionych przez siebie rzeczy lub korzystając z zapewnionych materiałów stworzyć unikatowe, własnoręczne dzieła sztuki użytkowej i nie tylko.

Równolegle najmłodsi warsztatowicze stworzą instrumenty, pacynki lub kukiełki z recyklingu, a także drobne przedmioty użytkowe (takie jak pojemniki na kredki i długopisy, okładki na książki, zakładki do książek. Uczestnicy mogą przynieść własne materiały lub korzystać z ogólnodostępnych materiałów zapewnionych przez nas.  

Dzieci i młodzież zdobędą narzędzia do tego, by w przyszłości móc tworzyć zabawki oraz przedmioty użytkowe z rzeczy na pozór nieprzydatnych czy zepsutych. Wszyscy uczestnicy zaś zaproszeni zostaną do udziału w nagraniu profesjonalnego teledysku nt. upcyklingu. Nagranie rozpocznie się zaraz po warsztatach i stanowić będzie nie tylko wspaniałą pamiątkę, ale i materiał wart udostępniania i szerszenia wśród szerokiej publiczności!  

Paulina PopiółGdański Teatr Szekspirowski
Paulina Popiół - najnowsze