Edukacja to nie tylko nauczyciele i uczniowie. Za tym terminem stoi wiele innych działań i inicjatyw wspierających: od kultury i sztuki, poprzez przedsiębiorczość, wolontariat, a także dbałość o ekologię i zdrowie psychiczne. Jak już od czterech lat, podczas konferencji Szkoła Dialogu, osoby biorące w niej udział dyskutują i przygotowują rekomendacje mające rozwinąć miejskie programy wspierające edukację.

– Chcemy dziś sprawdzić, z perspektywy uczniów, jak i nauczycieli, które z naszych programów sprawdziły się, a które należy poprawić. Dzięki dzisiejszemu spotkaniu możemy wspólnie zapoznać się z efektami naszej pracy. Ważne jest, że zmiany planujemy wspólnie, a potem razem poznajemy wyniki wypracowanych wdrożeń – mówi Monika Chabior, zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – W tym roku do warsztatów ewaluacyjnych po raz pierwszy zaprosiliśmy też młodzież z niepełnosprawnościami. To dla nas ważne, żeby również usłyszeć ich opinię.

Główne działania wypracowane dotychczas to Edukacja Do Kultury, Program Zielonej Edukacji, edukacja do przedsiębiorczości i Gdański Model Wolontariatu Szkolnego. Podczas spotkania dokonano również ewaluacji działań Gdańskiej Rzeczniczki Praw Ucznia. Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaprezentował także główne założenia Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W trakcie warsztatów dokonywano oceny programów i opracowano listę przyszłych inicjatyw. Kluczową kwestią była też ewaluacja wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.